GeriEkonomi Çeliği ulusal güvenlik tehdidi saydı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çeliği ulusal güvenlik tehdidi saydı

Çeliği ulusal güvenlik tehdidi saydı

TÜRKİYE’de FETÖ davasından ev hapsinde olan Amerikalı din adamı pastör Andrew Brunson nedeniyle Ankara ile Washington arasında tırmanan gerilim aşılamayınca ABD Başkan Donald Trump, iki Türk bakana yaptırımdan sonra bu kez de Türk çelik sektörünü hedef alan bir karar imza attı.

Geçen çarşamba günü Washington’a giderek uzlaşma arayan Türk heyetine ‘Başkan çok kararlı. Brunson serbest kalmazsa yeni yaptırım kararını imzalayacak’ mesajı verilmişti.

Trump kararını Türk heyetinin Washington’dan ayrılmasından yaklaşık 33 saat sonra Twitter’dan açıkladı. Kararın detayları ise o mesajdan tam 12 saat sonra Beyaz Saray tarafından duyuruldu. Trump, cuma günü imzaladığı kararda Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un Ocak 2018’de kendisine sunduğu raporda bir grup ülkeye daha yüksek gümrük vergileri uygulama hususunu değerlendirme tavsiyesinde bulunduğunu ve bu ülkelerden birinin de Türkiye olduğunu hatırlattı.

KAPASİTE ARTACAK

Trump, kararında şu ifadelere yer verdi: “Sayın Bakanın raporunda izah ettiği gibi Türkiye ABD’nin iç tüketimi için çelik ihraç eden başlıca ülkelerden biri. Çelik malların ithalatının daha da azaltılması ve iç üretim kapasitemizin arttırılması için Türkiye’den ithal edilen çelik ürünlere 13 Ağustos 2018 tarihinden itibaren yüzde 50 nispi gümrük vergisi uygulanması gerektiğine karar verdim. Bakanımız bana bu düzenlemenin yerel çelik endüstrimizin yaşayabilir kalmasının sağlanması için önemli bir adım olacağı tavsiyesinde bulundu.”

Trump’ın kararını 1962 tarihli Ticari Büyüme Yasası’nın 232. Maddesine dayandırması dikkat çekti. 232. madde ulusal güvenliği tehdit eden şartlarda başkana ABD’ye ithal edilen bir malın ve türevlerinin miktarını düzenleme yetkisi veriyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle