GeriEkonomi Çelebi: Program hemen başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çelebi: Program hemen başlıyor

Devlet Bakanı Işın Çelebi, 1998 bütçesiyle birlikte ilk kez ‘‘toplumun bütçesi’’nin yapılacağını söyledi. Bundan önceki hiç bir yıl bütçe ve program dengelerinin bu kadar erken açıklanmadığını hatırlatan Çelebi, kamuoyunda önceden tartışılması, başta işçi ve işveren teşkilatları olmak üzere toplumun çeşitli kesimlerinin görüşlerinin alınması için erken açıklama yoluna gittiklerini söyledi. Çelebi, ekonomik programı uygulamaya başlamak için yılbaşını beklemeyeceklerini, hemen devreye sokacaklarını bildirdi.

Bütçe ve program dengelerinin ilk kez TBMM'ye verilmeden önce ortaya çıkıp tartışılmaya başlandığını hatırlatan Çelebi, ‘‘Önümüzdeki hafta işçi ve işveren kesimlerine bütçe konusunda brifing verip görüşlerini alacağız. Amacımız toplumun mümkün olduğu kadar geniş kesiminin görüşlerini alıp bütçeyi birlikte yapmak. 17 Ekim'de TBMM'ye verilmeden önce alınan bu görüşlerle birlikte bütçe yasa tasarısına son şekli verilecek’’ dedi.

TEKNİSYEN GİBİ

Çelebi, bu programın koordinasyon içinde uygulanacağını söyledi. 3 aylık bir hazırlık dönemi geçirdiklerini ve bütün teknisyenlerin büyük bir özveriyle çalıştığını kaydeden Çelebi, ‘‘Bizler de birer teknisyen gibi çalıştık ve sonuçta çok iyi düşünülmüş, planlanmış bir program ve bütçe ortaya çıktı’’ dedi.

Çelebi, programı uygulamak için Ocak ayı başını beklemeyeceklerini ifade etti. Çelebi ‘‘Ek bütçe yasa tasarısının komisyonlar ve ardından genel kuruldan geçmesiyle birlikte programımızı uygulamaya sokacağız’’ diye konuştu.

ÜÇLÜ PROTOKOL

Çelebi, yatırımların koordinasyonu için DPT, Maliye ve Hazine arasında bir protokol imzalanacağını da söyledi. Bu hususun 1998 bütçe yasa tasarısı içinde yeralacağını kaydeden Çelebi, yapılacak protokolün Hazine ile Merkez Bankası arasında imzalanan protokolün bir benzeri olacağını kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle