Çelebi: Çin'den üç ders çıkardım

Hürriyet Haber
24.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı Işın Çelebi, Çin ekonomisinden, Türk ekonomisi adına üç ders çıkardığını belirterek, ‘‘Bunlardan ilki enflasyonu düşük tutmaya yönelik bütçe politikalarının tavizsiz uygulanmasıdır’’ dedi.

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti Karma Ekonomik ve Ticaret Komitesi (KEK) 12. dönem protokolü Pekin'de imzalandı. Protokole, Türk tarafı adına Çelebi, Çin tarafı adına da Dış Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Bakanı Shi Guangsheng imza koydu. Çelebi, protokolden önce, ülkesinde ‘Güçlü Kadın’ olarak bilinen Çin Devlet Konseyi üyesi Wu Yi ile görüşme yaptı. Wi'den, Çin ekonomisi bilgi alan Çelebi, Çin'in enflasyonu yüzde 21'den yüzde 3'e düşürmeyi başardığını vurguladı. Çelebi, Çin ekonomisinden çıkardığı dersleri şöyle aktardı:

‘‘Bu derslerden ilki, enflasyonu düşük tutmaya yönelik bütçe politikalarının tavizsiz uygulanması. İkincisi Merkez Bankası'nın mutlaka bağımsız olması. Üçüncü olarak enflasyon ile mücadele ederken büyüme hızı istikrarlı seviyede tutulmalıdır. Bunun için üretimi ve rekabet gücünü artıracak yatırımlar, yabancı kaynaklar tarafından yapılmalıdır.’’

TİCARET HACMİ

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti Karma Ekonomik ve Ticaret Komitesi (KEK) 12. dönem protokolüne göre, Türkiye ile Çin arasındaki ticaret hacmi 1.2 milyar dolara çıkarılacak. Türkiye'nin başta gıda, inşaat ve kimya malzemeleri olmak üzere, Çin'e olan ihracatının artırılmasına çalışılacak. Çinli yatırımcıların Türkiye'ye yatırım yapması kararlaştırılan protokole göre, Türk bankalarının Çin'de şube açmasına izin verilecek.

Protokole göre, Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul-Pekin-Şanghay seferlerinin 1999 yılında başlatabilme imkanları araştırılarak, her iki ülkenin sivil havacılık üniteleri teknik detayları görüşmek üzere biraraya gelecek. Protokolde, 1999 yılı başında Çin'de Türk inşaat malzemeleri ve müteahhitlik hizmetlerinin sergileneceği bir fuarın açılması kararlaştırıldı.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı