GeriEkonomi Çek takası artık Takasbank’ta
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çek takası artık Takasbank’ta

Çek takası artık Takasbank’ta

MERKEZ Bankası’nın bünyesinde olan çek takası Takasbank’a geçiyor.

Takasbank Genel Müdürü Mahmut Kayacık, 2 Temmuz’dan geçerli olmak üzere çek takası faaliyetlerinin yürütüleceği kuruluş olarak Takasbank’ın kabul edildiğini söyledi. Kayacık, dijital çek ve yabancı para çek takası ile ilgili çalışma yaptıklarını da kaydetti. Kayacık Hürriyet’e, geçen yıl 14.5 milyon adet çek için toplam 498.5 milyar liralık ödeme yapıldığını söyledi.

Şimdiye kadar Merkez Bankası bünyesinde çek takas faaliyetlerinin Bankalararası Takas Odaları Merkezi’nde (BTOM) yapıldığını anlatan Kayacık, geçen yıldan itibaren çek takas faaliyetlerinin Takasbank tarafından yürütülmesi için talepte bulunduklarını ifade etti.

Çek takas işlemlerinin elektronik ortamda çek bilgilerinin BTOM üzerinden iletilmesi sistemine dayandığını, teminatlandırma sisteminin bulunmadığını dile getiren Kayacık, mutabakat sürecinin de Merkez Bankası’nın Ankara şubesi tarafından gerçekleştirildiğini anlattı.

Sistemin Takasbank’a devriyle ilgili Bankalar Birliği ile de görüşüldüğünü kaydeden Kayacık, şunları söyledi:

“Varılan mutabakat doğrultusunda Merkez Bankası, çek takasına ilişkin tüm bu süreçlerin tek bir merkezde, bir garanti mekanizması güvencesi ile yapılmasını teminen bu işlemlerin Takasbank tarafından yürütülmesine karar verdi.” 

Kayacık, bankaların sisteme ilişkin bir ortaklığının söz konusu olmayacağını belirtirken, Takasbank’ın sistemi işleteceğini, Merkez Bankası’nın düzenleme ve gözetim yetkisinin kalacağını ifade etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle