GeriEkonomi Çek mağdurlarına müjdeyi Twitter'dan verdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çek mağdurlarına müjdeyi Twitter'dan verdi

Çek mağdurlarına müjdeyi Twitter'dan verdi
refid:19617260 ilişkili resim dosyası

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, çek konusu ile ilgili yeni düzenleme yapıldığını ve daha önce kişilerin negatif sicilleri dikkate alınırken, şimdi pozitif sicile bakılacağını belirterek, hapis cezasından kaynaklanacak mağduriyetin giderileceğini, iyi niyetli olan, ilkeli çalışan, dürüst iş yapanların da ödüllendirilmiş olacağını bildirdi.

Arınç, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından çek konusuyla  ilgili açıklama yaptı.

Uzun bir süreden beri çek mağduru olan kişilerden yoğun mesajlar aldığını  belirten Arınç, şunlar kaydetti:

“Mevcut çek yasasından dolayı yaklaşık 8 bin kişi hapis cezası almış,  200 bine yakın dosya da yargıya intikal etmiş durumda. Yıllarca başarılı bir  şekilde ticaret yapmış bir kişi bile, herhangi bir sebepten dolayı çeki  karşılıksız çıktığında, ya da zamanında ödeme yapamadığında hapis cezası ile  karşı karşıya kalıyor. Bu, yıllarca başarılı bir iş hayatı olan, esnaf, küçük  işletme sahipleri ve iş adamlarını zor durumda bırakıyordu. Mevcut durum hem  insani anlamda mağduriyetlere neden oluyor hem de iş yaşamını olumsuz  etkiliyordu.

Hükümetimiz bu konuda sizlerin taleplerini dikkate alarak bu konuyu  çözüme kavuşturdu. Bugün Başbakan Yardımcımız Sayın Ali Babacan'ın da kısmen  açıkladığı çeklerle ilgili yeni düzenleme hapis cezasını kaldırıyor. Daha önce  kişilerin negatif sicilleri dikkate alınırken, şimdi kişilerin pozitif  sicillerine de bakılacak. Yani bir kişi yalnızca bir kez işlediği bir kusurdan  dolayı büyük cezalar almayacak. Onun tüm ticari geçmişi dikkate alınarak  değerlendirme yapılacak. Böylece hapis cezasından kaynaklanacak mağduriyet  giderilmiş olacak. Yeni düzenleme ile iyi niyetli olan, ilkeli çalışan, dürüst iş  yapanlar ödüllendirilmiş olacak diğer taraftan da suç işleyenler ekonomik  avantajlardan mahrum kalacaklar. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle