GeriEkonomi ÇEAŞ’zedeyi kurtarmada Uzan da kurtulursa kuşkusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ÇEAŞ’zedeyi kurtarmada Uzan da kurtulursa kuşkusu

ÇEAŞ’zedeyi kurtarmada Uzan da kurtulursa kuşkusu
refid:3731074 ilişkili resim dosyası

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bekleyen Elektrik Piyasası Yasa Tasarısı, ’ÇEAŞ-Kepez Elektrik azınlık hisselerine’ takıldı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bekleyen Elektrik Piyasası Yasa Tasarısı, ’ÇEAŞ-Kepez azınlık hisselerine’ takıldı.

Hükümet, bu tasarıya azınlık hisselerini koruyan bir madde konulması, formülünün içinden çıkamadı. Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) isteği üzerine böyle bir düzenlemenin tasarıya konulması durumunda ’çoğunluk hisselerinin’ bundan yararlanmasının nasıl önleyeceği tartışılıyor. Bu durumda Uzanlar’ın da bu maddeden yararlanması imkanı doğabilecek. Alt komisyon, formül arayışını sürdürüyor. Alt Komisyonun AKP’li üyesi Taner Yıldız, tasarı ile elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesinin önümüzdeki engeli kaldırdıklarını belirtti. Yıldız, düzenleme ile bölgesel tarife yerine ulusal tarifeye geçileceğini de anımsattı. Yıldız, tasarıya Çukurova Elektrik (ÇEAŞ) ve Kepez Elektrik’in azınlık hissedarlarıyla ilgili bir hüküm konulması konusunda ise şunları söyledi:

ÇOĞUNLUK HİSSELERİ: "Bu düzenleme 35 bin iştiraki ilgilendiren muazalı bir durum. Çeaş ve Kepez’le ilgili bazı sıkıntılar var. Bu düzenleme örneğin, Aktaş’daki azınlık hisselerini de kapsar mı? Genellenmesi gibi sorunlar yaşanabilir mi? SPK ’bununla ilgili birşeyler yapın’ diyor ama, bu durum 105 milyon dolarlık bir portföyü ilgilendiriyor. Azınlık hisselerinde yapılacak bir düzenlemenin çoğunluk hisselerine rücu etmesi nasıl önlenecek? En önemli konunun başında bu geliyor. Bu yüzden tasarının bütünü riske girebilir. Bunu göze almak zor. Siyasi bir karar." Yıldız, yap-işlet-devret’i elektrik üretimde yap-işlet’e çevirme projesinden vazgeçtiklerini de söyledi. Yıldız, "Çünkü, çok bıçak sırtı bir karar. Olumlu yanları da olumsuz yanları da var. Bu sektörde faaliyet gösteren özel sektörün tereddüdü doğabilirdi, vazgeçildi" dedi. Plan ve Bütçe Alt Komisyonu tarafından son şekli verildikten sonra gündeme getirilecek olan tasarıda, TEDAŞ’ın dağıtım için gerekli işletme ve varlıklarını, mülkiyeti saklı kalmak üzere kurulacak şirketlere işletme hakkını devretmesini öngürülüyor. Piyasada faaliyet gösterebilecek özel hukuk tüzel kişilerinin anonim yada limited şirket olarak kurulması gerekecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle