GeriEkonomi Çaya 7 kuruşluk prim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çaya 7 kuruşluk prim

Çay üreticilerine 2005 yılı ürünü yaş çay için kilo başına 7 Yeni Kuruş destekleme primi ödenecek. Destekleme primi tutarı geçen yıla göre yüzde 7.8 oranında artırıldı.

Bakanlar Kurulu'nun yaş çay üreticilerine 2005 yılı ürünü için destekleme primi ödenmesine ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararla 2004 yılı ürünü için 6.5 Yeni Kuruş olarak uygulanan destekleme primi 2005 ürünü için 7 Yeni Kuruş olarak belirlendi. Destekleme priminden ruhsatlandırılmış çay tarım alanlarında yaş çay üreten kamu veya özel sektördeki cüzdan sahibi üreticiler yararlanabilecek.

2003-2004 yılı destekleme priminden yararlanmak için kamu veya özel sektör yaş çay işleme tesislerine başvuruda bulunan üreticilerin belgeleri, 2005 yılı destekleme primi için de geçerli sayılacak. Bu üreticilere 2005 yılında sattıkları çay miktarı üzerinden 2005 yılı dtestekleme primleri başvuru yapmalarına gerek kalmadan ödenecek. Ancak ÇAY-KUR'a veya özel setktör işletmelerine sattıkları çay nedeniyle primden ilk defa yararlanmak isteyenlerle, bu yıl farklı bir özel sektör çay işleme tesisisine çay satan üreticiler 10 Şubat 2006'ya kadar gerekli belgelerle çay sattıkları çay işletmesine başvuracaklar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle