GeriEkonomi Cavallo: Hatalıyım beni tarih yargılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cavallo: Hatalıyım beni tarih yargılar

Arjantin'de yaşanan halk ayaklanması üzerine istifa eden ekonomi bakanı Domingo Cavallo, hatalı olduğunu kabul etti ve ‘‘hikayesinin kendi yargıcı’’ olacağını söyledi.

Harvard mezunu eski bakan, Arjantin televizyonunda yayınlanan bir programa katıldı. Dünyanın en ünlü ve yaratıcı ekonomistleri arasında yer alan ve devlet başkanlığı planları kuran Cavollo, bir süre dinleneceğini ve anılarını yazacağını belirtti. Cavollo, ‘‘Arjantin'nin sorunlarını çözebilmek için bütün ruhum, yeteneğim ve gücümle çalıştım. Belli ki başaramadım. Dinleneceğim, çünkü çok gergin bir dönemden geçtim’’ dedi.

Arjantin, uzun süredir direndiği peso-dolar eşitliğinden vazgeçeceğinin ve parasını devalüe edeceğinin ilk işaretini de verdi. Uzmanlar, Yeni hükümetin Argentino adıyla yeni bir para birimini dolaşıma çıkarma kararının fiili bir devalüasyon anlamına geldiğini söylüyor. Arjantin'in yeni Maliye Bakanı Rodolfo Frigeri de Argentino hakkındaki yorumları kısmi olarak doğruladı. Frigeri, yeni para Argentino'nun dolar karşısında değer yitirmesine müdahale etmeyeceklerini, zaman içinde de Argentino'nun pesonun yerini tümüyle alabileceğini söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle