GeriEkonomi Carrefoursa 2009'da 60 mağaza açacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Carrefoursa 2009'da 60 mağaza açacak

Carrefoursa 2009'da 60 mağaza açacak
refid:12139694 ilişkili resim dosyası

Carrefoursa Genel Müdürü Guillaume Vicaire, bu yılın ilk yarısında 28 mağaza açtıklarını, 2009 sonunda ise bu sayının 60 mağazaya ulaşacağını bildirdi.

Vicaire, Carrefoursa'nın Türkiye'deki faaliyetlerine ilişkin ParkSa Hilton'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'deki krizin bugüne kadar yaşanan krizlerden ve dünyada meydana gelen krizden farklı olduğunu, 2001'deki krize göre çok büyük bir fark bulunduğunu ifade ederek, 2001'deki krizde tüm tüketim kalemlerinde “bıçak gibi” bir kesilme yaşandığını, bu krizde ise sistemin ciddi şekilde direndiğini, gıda sektöründeki büyümenin aynı şekilde devam ettiğini söyledi.

Guillaume Vicaire, “Gıda açısından Türkiye tüm Avrupa ülkeleri içinde ilk çeyrekte en iyi rakamları elde eden ülke. İlk yarıda gıda sektöründe yüzde 8-10 arasında bir büyüme yaşandı” şeklinde konuştu.

Türkiye ekonomisi ve pazarına çok iyimser yaklaştığını ifade eden Vicaire, “Türkiye'nin Avrupa içinde gıda sektöründe en dinamik ülke olduğuna inanıyorum. Her ne kadar geçmişteki büyüme hızına göre daha yavaş, ağır seyreden bir büyüme olsa da gıda sektöründe yine geçtiğimiz yıla göre bir büyümeyi izleyebiliyoruz” dedi.

Dağıtım zincirlerinin Türkiye'de yeni mağazalar açtığını, yatırımlar yaptığını, Türkiye'de genç bir nüfus olduğunu ve kentleşmeye yönelmenin hız kazandığını anlatan Vicaire, ekonominin hızla büyüdüğünü, perakendenin Türkiye'de halen gelişim gösterdiğini kaydetti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Vicaire, Türkiye'de 16 yıldır faaliyet gösterdiklerini hatırlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Düşüncemiz burada kalıcı olmak ve Türkiye'de büyümektir. Birinci arzumuz Türkiye'nin büyümesine eşlik etmektir, Türkiye'de çok daha fazla müşteriye hitap edebilmek adına CarrefourSa çözümlerini üretebilmektir. Geçen yıl sizlere 3 yıl içerisinde mağaza sayımızı ikiye katlamak gibi bir hedefimiz olduğundan bahsetmiştim. Geçen yıl vermiş olduğumuz sözümüzün, yaptığımız açıklamanın halen geçerli olduğunu, aynı yolda ilerlediğimizi söylemek isterim. Bu aşamada ticari koşullar elverdiği ölçüde de, müşterilerin ihtiyacı olduğu ölçüde organik olarak büyümeye, yeni mağazalar açmaya veya mevcut mağazaların satın alınması yoluyla büyümeye devam edeceğiz.”

Guillaume Vicaire, bir soru üzerine bu yılın ilk yarısında 28 mağaza açtıklarını, 2009 sonunda da 60 mağazaya ulaşacaklarını bildirdi.

ÇALIŞAN SAYISI İKİ KATINA ÇIKACAK

Guillaume Vicaire, “2011 sonuna kadar çalışan sayınız ikiye mi  katlanacak?” sorusu üzerine ise, “Evet, çalışan sayımızı ikiye katlamak gibi bir  hedefimiz olduğunu geçen yıl söylemiştim” şeklinde konuştu.
       
Türkiye'nin, Avrupa'nın en iyi pazarı olduğunu söyleyebileceğini ifade  eden Vicaire, Carrefour ve Sabancı Grubu olarak Türkiye'de yatırım yapmaya, yeni  iş imkanları yaratmaya devam edeceklerini kaydetti.
       
Her bin kişiye düşen modern perakende alanın Türkiye'de 60, İtalya'da  170, Fransa'da ise 230 metrekare olduğunu belirten Vicaire, “Sadece organik mi  büyüyeceksiniz?” sorusu üzerine, “İkisi de... Yani organik veya satın alma,  devralma yöntemiyle...” dedi.

1.500 YENİ İSTİHDAM
       
Vicaire, gıda dışı sektörlerde bir gerileme olduğunu, tüketicinin krize  tepki verdiğini, birinci derecede ihtiyacı olan tüketimlerini ötelediğini ve  gıdayı öne aldığını belirterek, gıdada ikinci yarıyılda büyümenin daha fazla  olacağını düşündüklerini kaydetti.
       
Bu yıl Sefaköy'deki “212 AVM”de, “Erzurum AVM”de ve Bahçelievler'de  hipermarket açacaklarını bildiren Vicaire, ilk ayda açtıkları kadar süpermarketi  ikinci 6 ayda da açacaklarını, ikinci 6 ayda bin 500 kişi daha istihdam  edeceklerini söyledi.

CARREFOURSA BAHÇELİEVLER AVM
       
       
Vicaire, Ağustos ayında Carrefoursa Bahçelievler AVM'nin kapılarını  tüketiciye açacağını belirterek, mağazanın, 105 milyon lira yatırım yapılarak  Carrefoursa'nın Türkiye'ye kazandırdığı 12. alışveriş merkezi olduğunu söyledi.

Bahçelievler AVM'nin 58 bin metrekare kapalı alan ile yaklaşık 500 kişiye  istihdam yaratacağını, 8 bin metrekare net satış alanından oluşan Carrefoursa  hipermarketin ise sadece mağazada yaklaşık 200 kişiye istihdam sağlayacağını  kaydeden Vicaire, söz konusu alışveriş merkezinde 54 satış mağazası bulunduğunu,  tüm satış mağazalarının kiralanmasının tamamlandığını anlattı.

Vicaire, alışveriş merkezi inşaatı sırasındaki zemin hareketi sebebiyle  kısmen hasar gören İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'ne 2 bin 416  metrekare alanda yeni hastane binaları tamamlandığını, İl Sağlık Müdürlüğü'ne  tesliminin yapıldığını, ayrıca yeni bir hastane bloku yapılması amacıyla 5 milyon liralık daha bütçe ayrıldığını, yetkililere bağış önerisinde bulunduklarını  bildirdi.

Bahçelievler'deki arsanın daha önce Hazineye ait olduğunu anımsatan  Vicaire, “Oraya girişimizle beraber arsa kıymet kazandı ve daha sonra biz o  arsada belediyeye 6 adet bina yaptık. Bahçelievler Belediyesi'ne 6 adet yeni kamu  binası yapıp teslim ettik” diye konuştu. “Arsayı 6 bina karşılığında mı almış  oldunuz?” sorusuna, Vicaire, “Evet” dedi.

“İÇTEKİ TÜKETİM BU ŞEKİLDE DEVAM ETTİĞİ SÜRECE...”

Guillaume Vicaire, 2001'e göre süpermarketlerin çok daha yaygın açılmaya  başladığını, Türkiye'nin çok dinamik bir ülke olduğunu düşündüğünü belirterek,  şöyle devam etti:

“Türkiye'de iç tüketimin, iç talebin arttığı noktada ekonomik krizin  ortadan kalkacağını, iç talebin artmasının ekonomik krizin kalkmasında en önemli  etken olacağını düşünüyorum. Krizden etkilenen diğer ülkelerin aksine, Türkiye'de  iç talep ve iç tüketim o kadar canlı ki, bu, krizden çıkmak için ciddi bir  şekilde bir etken oluyor. Diğer ülkeler krizden daha fazla etkilenmiş olsa da ve  bu sebeple Türkiye'nin ihracat rakamları azalmış olsa da içteki talep, içteki  tüketim bu şekilde devam ettiği ve arttığı sürece Türkiye, ekonomik krizin  etkisinden çok çabuk kurtulacaktır.”

Vicaire, “2011 sonunda mağaza büyüklüğü açısından nerede olacaksınız?”  sorusuna, “300'den fazla mağazamız olmasını hedefliyoruz. 2009'da büyüme hızımız  ciddi anlamda ivme kazandı. 2008'de 28 süpermarket ve 3 hipermarket açtık. Sadece  bu ilk yarıda 2008'de açtığımız kadar süpermarketi açtık” karşılığını verdi.

Türkiye'nin gıda sektörü büyümesinde ilk 6 ayda Avrupa'da birinci  olduğunu belirten Vicaire, satın almalara ilişkin olarak da, “Şu anda bunlarla  ilgili konuşmak için çok erken” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle