GeriEkonomi Çarpıcı rapor: Bankamatik maaşlı 237 müşavir var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çarpıcı rapor: Bankamatik maaşlı 237 müşavir var

Devlet Personel Başkanlığı'nın, KİT'leri kapsayan araştırması korkunç bir gerçeği su yüzüne çıkardı. Devlet Personel Başkanlığı'nın, 55 KİT'ten sadece 23'ünü kapsayan araştırmasına göre, bu 23 KİT'de 13 başmüşavir, 415 de müşavir bulunuyor. Ancak, bu başmüşavir ve müşavirlerden sadece 191'i aktif olarak görev yapıyor.

Kalan 237 başmüşavir ve müşavirin ise aktif bir görevi bulunmuyor. Bunlar, işe sadece aybaşlarında maaş almaya gidiyor. Kamuoyunda bunlar için ‘‘bankamatik maaşlı’’ ifadesi de kullanılıyor.

Devlet Personel Başkanlığı'nın bu 23 KİT'le ilgili araştırmasına, 4 kamu bankası ile özelleştirme kapsamındaki 29 kuruluş da eklendiğinde, bu sayının katlanacağı ve tablonun daha da kararacağı belirtiliyor.

Devlet Personel Başkanlığı bu araştırmayı, SP Ankara Milletvekili Zeki Çelik'in bir soru önergesi üzerine yaptı. Devlet Bakanı Recep Önal imzasıyla Çelik'e gönderilen bu araştırmanın çarpıcı sonuçları şöyle:

23 KİT'te Aralık 2001 tarihi itibariyle 13 başmüşavir ve 415 müşavir bulunuyor.

55, 56 ve 57'nci hükümetler döneminde 16 kişi başmüşavir ve 156 kişi de müşavir kadrolarında istihdam edildi.

KİT kadrolarında istihdam edilen müşavir ve başmüşavirlerden 191'inin aktif olarak görev yaptığı, bulundukları kuruluşlardan gelen bilgilerden anlaşıldı.

Başmüşavir ve müşavirlerin görevlendirilmeleri kuruluş yönetimlerince yapılmaktadır.

Devlet Personel Başkanlığı, bu başmüşavir ve müşavirlerin maaşlarıyla ilgili soruyu yanıtlarken ise maaşların kuruluşlar itibariyle farklılık gösterdiğini belirtti. Ancak Başkanlık, KİT'lerde memur statüsünde bulunanların aylık ortalama net 950 milyon, işçi statüsünde bulunanların da maaş, ikramiye ve yolluk olarak aylık ortalama net 1.4 milyar lira aldığı bilgisini verdi. Devlet Personel Başkanlığı, bu başmüşavir ve müşavirlerin bulundukları 23 KİT'e yıllık toplam maliyetlerinin 5 trilyon 170 milyar 800 milyon lira olduğunu da açıkladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle