GeriEkonomi Cansızlar: Sonera için iki görüş alacağız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cansızlar: Sonera için iki görüş alacağız

SPK Başkanı Doğan Cansızlar, Turkcell Holding’in yüzde 52 hissesini 3.1 milyar dolara almak için ‘çağrı muafiyeti’ isteyen TeliaSonera’nın başvuruda bulunmadığını söyledi. Muafiyet için, SPK’nın Rekabet ve Telekomünikasyon Kurulu’ndan da görüş alması gerekiyor.

TURKCELL Holding’in yüzde 52’sini Çukurova Grubu’ndan ile 3.1 milyar dolara alacağını açıklayan TeliaSonera’nın ‘çağrı muafiyeti’ talebinin hayata geçebilmesi için, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) yanı sıra, Rekabet Kurulu ile Telekomünikasyon Kurulu’nun (TK) da olumu görüş bildirmesi gerekiyor.

HENÜZ BAŞVURU YOK:

SPK Başkanı Doğan Cansızlar, Hürriyet’e henüz kendilerine yapılmış resmi bir başvuru olmadığını anımsatarak, ‘Sadece niyet belirtmişler’ dedi. TeliaSonea’nın ‘çağrı muafiyeti’ talebinde bulunabilmesi için Şirket’in bu amaçla Olağanüstü Genel Kurul toplaması gerektiğini vurgulayan Cansızlar, şunları söyledi: ‘Herhalde olağanüstü genel kurulda yüzde 66.66 çoğunluk sağlayacaklarını düşündükleri için böyle bir açıklama yapıldı. Önce Olağanüstü Genel Kurul’da bu kararı alacaklar. Sonra Tebliğ’deki diğer koşulları yerine getirip bize başvuracaklar. Biz de Telekomünikasyon Kurulu ile Rekabet Kurulu’ndan görüş alıp kararı öyle bildireceğiz.’

DÖRT KOŞUL:

SPK’nın çağrı muafiyetine ilişkin Seri-4, 8 No’lu tebliğinde dört koşul yer aldığını hatırlatan Cansızlar, hukuki belgelerin tamamlanmasının ardından karar verileceğini kaydetti. Bir başka yetkili de başvuru olması durumunda, kararın SPK açısından beklemeden verileceğini, ancak Yapı Kredi’nin payları konusunun da bu arada çözümlenmiş olması gerektiğini vurguladı. Sermaye piyasası mevzuatına göre, halka açık bir şirketin yapısında değişiklik olması durumunda, çoğunluk paylarına sahip olan şirketin, küçük hissedarların elindeki hisseleri de aynı fiyattan almak üzere çağrıda bulunması gerekiyor. TeliaSoneraa, bundan iki yıl önce de ‘yönetimin değişmediği’ gerekçesiyle ‘çağrı muafiyeti’ talebinde bulunmuştu. Ancak bu kez, TeliaSonera’nın hakim ortak konumuna gelmesi nedeniyle yönetimin de değişmesi söz konusu.

BORYAD: Çağrı olmazsa mahkemeye gideriz

BORSA
Yatırımcıları Derneği (BORYAD) Turkcell tarafından gönüllü çağrı yapılması yönünde bir karar alınmazsa hukuki yola başvuracağını açıkladı. BORYAD Başkanı Ali Bahçuvan, yıllardır borsada bu yabancı sermaye girişini bekleyen yatırımcıların, yabancı yatırımcıların peşi sıra aldıkları çağrı muafiyetleri nedeniyle mağdur olduklarını söyledi. BORYAD’ın TEB-BNP Paribas ortaklığı ile ilgili SPK tarafından tanınan çağrı muafiyeti kararı ve bu karara yol açan genel kurul kararının iptali için dava açtığına dikkat çeken Bahçuvan, ‘Turkcell tarafından da eğer gönüllü çağrı yapılması yönünde bir karar alınmaz ise BORYAD her türlü hukuki yola başvurarak bu sürecin yatırımcı aleyhine gelişmemesi için gerekli tedbirleri alacaktır’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle