GeriEkonomi Canlı hayvan işine de girmiş
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Canlı hayvan işine de girmiş

Erol Aksoy'un AKS şirketinin dışardan getirdiği paraya karşılık bulmak için ‘‘canlı hayvan ihracatına da girdiği’’ ortaya çıktı.

Erol Aksoy'un, sahibi olduğu AKS Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik A.Ş. üzerinden kuruluş amacıyla ilgisiz tekstil ihracatından sonra bu kez Suudi Arabistan'a canlı hayvan ihracatı yaptığı öğrenildi.

Kadıköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yetkisizlik kararı üzerine İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen sahtecilik ve dolandırıcılık davasına yapılan bir başvuru Show TV'nin sahibi Erol Aksoy'un tekstilden sonra bu kez canlı hayvan ihracatı yaptığını ortaya çıkardı. Aksoy'a ait AKS Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik A.Ş. Finansman Müdürü Yavuz Sünteroğlu ile Muhasebe Müdürü Gürbüz Kuşçu hakkında devletten haksız vergi iadesi almak için gerçek değeri 7 bin 850 dolarlık tekstil ihracatını beyanname üzerine tahrifatla 1 milyon 990 bin dolar ekleyip 1 milyon 997 bin 850 dolara çıkardıkları iddiasıyla soruşturma açılmıştı. Soruşturma sonunda Aksoy'a ait AKS şirketinin iki yetkilisi dışında aynı ilişkiler çerçevesinde sahtecilik ve dolandırıcılıkla suçlanan 15 kişi hakkında Kadıköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı. Kadıköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi daha sonra 'Yetkisizlik' kararı vererek dosyayı İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermişti.

665 BİN DOLAR

Halen süren davaya bakan İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne AKS şirketinin iki yetkilisinin avukatı Taner Serim'in 14 Ağustos 1996 günü yaptığı bir başvuru da dikkat çekti.

Avukat Serim iki sayfalık başvurusunun ilk sayfasında iki müvekkiliyle ilgili takipsizlik kararı verildiğini, soruşturma sırasında el konulan AKS şirketinin defter, kayıt ve evrakının bu nedenle iadesini istedi. Başvuruda iade istemine gerekçe olarak şirketin ticari hayatının devam etmesi için bu defter ve evrakların tesliminin şart olduğu getirildi.

Başvurunun ikinci sayfasında iadesi istenen bir başka belge daha da ilgi çekti. Bu bölümde 25 Ocak 1996 tarihinde ihracatçısı AKS TV firması alıcısı İd. Saleh El Suphi/ Suudi Arabistan olan 665 bin dolarlık canlı hayvan ihracatı gümrük çıkış beyannamesi aslının iadesi isteniyor. Bu iadenin de şirketin banka kredi kayıtlarının mahsup ve kapatılabilmesi için ilgili bankaca görülerek meşruhatının verilmesinin yasa gereği olması açısından şart olduğu vurgulandı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle