GeriEkonomi Canlanmak için önce nefes lazım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Canlanmak için önce nefes lazım

Canlanmak için önce nefes lazım
refid:21283257 ilişkili resim dosyası

Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras, Cuma günü Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yapacağı görüşme öncesinde, Alman Bild gazetesine, “Ek para talep etmiyoruz. Ekonomiyi hızlıca canlandırmak ve devletin gelirlerini artırmak için bir parça nefes alabilmek istiyoruz. Daha fazla zaman, doğrudan daha fazla para anlamına gelmez” dedi.

Samaras, derin bir kara deliğe benzettiği olumsuz psikolojik havadan kurtulmaları gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Yunanlılar, ülkede yeni bir yön tayin edilmesi için yeni bir hükümet seçti. Yapısal reformlarda ve özelleştirmede ilerlemeler sağlıyoruz. Geçen 3 yılda ekonomimiz büyük yara aldı, beşte bir oranında küçüldü. Yaşam standardı üçte bi roranında düştü. Emeklilerin geliri beşte bir oranında azaldı.”

Avrupa ruhu için çaba

Yunanistan’da gençlerin yarısının işsiz olduğunu ifade eden Samaras, “Reformları gerçekleştirmek, Avrupa ruhunu yaşatabilmek için büyük çaba harcıyoruz. Elimizden geleni yapıyoruz. Euro’dan ayrılıp  yeniden para birimi Drahmi’ye dönmemizin bir felaket olacağının farkındayız” şeklinde konuştu.

Drahmiye dönüş kabus

Drahmiye dönüşün ekonomide 5 yıl daha durgunluk anlamına geleceğini ve yüzde 40 olan işsizlik oranını daha da artıracağını ifade eden Samaras, “Yunanistan için bir kabus olur, ekonomik çöküntü, sosyal huzursuzluklar ve demokrasi için görülmemiş bir kriz yaşanır” dedi.

Borcu 3 ayda 23 milyar Euro arttı

YUNANİSTAN’ın bütçe açığı Ocak-Haziran döneminde 13.2 milyar euro olarak açıklandı. Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, borç ödemeleri haricindeki açığın 3.1 milyar Euro olduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca, 27.6 milyar Euro olan gelirlerin hedefin 2.8 milyar gerisinde kaldığı kaydedildi. Borcu Haziran ayı sonu itibariyle 303.5 milyar Euro olan Yunanistan’ın, geçen şubat ayında devlet tahvillerinin ‘tıraş’ ve takas işlemiyle 103 milyar Euro’luk borcu silinmişti.

Almanlar gibi başarabiliriz

YUNANİSTAN’ın krizi aşmak için elinden geleni yaptığını vurgulayan Andonis Samaras, “Avrupalı ortaklarımızın da bizi desteklediğine inanıyorum. Yunanlılarla Almanların birçok ortak yanı var. Bizler de bir trajediyi başarı hikayesine dönüştürebiliriz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle