GeriEkonomi Canlanma başladı, otomobil satışları tarihi rekora gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Canlanma başladı, otomobil satışları tarihi rekora gidiyor

OTOMOBİL satışlarında yeni bir tarihi rekor yaşanacağı sinyalleri gelmeye başladı. 1993 yılında 441 bin 200 adetle satış rekoru kıran otomobilciler, bu yıl da 450 bin adetlik satış rakamını zorlayacak gibi görünüyor. Ocak-nisan döneminde iyi giden satışlarla birlikte, 350 binlik yıllık satış hedefleri yenilendi.

1993 yılında tarihinin en büyük satışını gerçekleştiren otomobil sektörü, ikinci ‘‘rekora’’ koşuyor. 1993'de toplam 441 bin 200 adetlik satışla rekor kıran otomobilciler, 2000 yılında 450 bin adeti zorluyor. Otomobil üreticileri ve ithalatçılarının elinde yeterli stok olması halinde, bu rakamın 500 bine çıkabileceği de konuşuluyor.

Otomobil firmaları, 2000 yılı başında yaptıkları tahminlerde yılsonunda toplam 310-350 bin adetlik bir satış hedefliyorlardı. Ocak-nisan aylarında satışları adeta patlayan otomobil firmaları, yıl sonu tahminlerini yenilediler.

Talepteki patlamanın ‘‘ölü sezon’’ olarak nitelendirilen ocak-nisan aylarında olması, otomobilcileri şok etti. Bu canlılığın, 1999'daki durgunluk sonrasında yaşanması şokun derecesinin artmasına neden oldu.

Ancak otomobilciler 1993'den 7 yıl sonra yakaladıkları bu canlılığın sevincini tam olarak yaşayamıyorlar. 2000 yılı tahminini 310-350 bin olarak yapan, üretim ve ithalat planlarını buna göre ayarlayan otomobilciler, şimdi patlayan talebi karşılamakta zorluk çekiyorlar.

Yerli üreticiler ve ithalatçılar talebe cevap veremeyince, birçok modelde sıra oluştu. Yerli üreticiler bazı modeller için iki-üç haftalık sıra yazarken, bazı ithal modellerde bu süre 4-5 ayı buluyor.

Renault'nun yerli modellerinde Clio Symbol ve Megane RXT dışında herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor. Full donanımlı Clio Symbol ve Megane RXT'de 1-2 haftalık sıra var. İthal modellerde özellikle Kangoo Pampa'da 1.5 ay ve Laguna'nın bazı versiyonlarında 1-2 haftalık sıra bekleniyor.

Tofaş'ın Palio modelinin bazı versiyonlarında 15 ve Marea modelinde bir aylık bir bekleme süresi var. Diğer modellerde bir sıkıntı yaşanmıyor.

Accent'i yenileyerek mart ayında satışa sunan Hyundai'de ise talebi karşılamak için üretim artırıldı. Hyundai Accent'in 1.3 otomatik klimalı modeli ve 1.3 ABS, airbag versiyonlarında 2 ile 4 hafta arasında teslim tarihi veriliyor. İthal Elantra, Sonata, Atos ve Galloper'da ise bir sıkıntı yok.

Aralarında Volkswagen, Porsche, Peugeot ve Volvo'nun da olduğu ithal markalarda ise büyük sıkıntı var. Yılın ilk dört ayında stoklarını eriten ithalatçıların birçoğunda otomobil kalmadı. İthalatçılar, ağustos-eylül aylarına 2001 modeller için sıra yazıyorlar. Ana firmalarla sürekli müzakere halinde olan ithalatçılar, stoklarını artırmaya çalışıyorlar. Ancak Avrupa'da da pazarın canlı olması, Türk ithalatçıların işini zorlaştırıyor.

Yılın ilk dört ayına, yerli üreticilerden daha hazırlıklı giren ithalatçılar kárlı çıktı ve satışlarını artırdı. Otomotiv Sanayii Derneği'nin ocak-nisan satış rakamları da bu durumu açıkça ortaya koyuyor. Yılın ilk dört ayında 55 bin 768 adet ithal otomobil satıldı. İthalatın pazar payı yüzde 52'ye yükseldi. Yani bu dönemde satılan her 100 otomobilden 52'si ithal oldu. Yerli üreticilerin, talebi görüp üretimlerini artırması daha fazla zaman alması nedeniyle, ilk dört ayda pazardaki açığın ithalatçı firmalar tarafından kapatıldığı görüldü.

Canlılığın nedenleri

OTOMOBİL satışlarında yaşanan canlılığın nedenleri arasında kredi faiz oranlarındaki büyük düşüş ve 1999 yılında ertelenen talebin alıma yönelmesi bulunuyor. Hükümetin enflasyonla mücadele programı ile birlikte kredi faiz oranlarındaki düşüş, otomobilini satın almayı ya da değiştirmeyi düşünenlere birbirinden cazip seçenekler sunuyor. Kredi faizlerinin, geçen yıla göre yüzde 6.5-7.0'lerden yüzde 2.5'lara inmesi otomobil satın almayı düşünmeyenleri bile baştan çıkartıyor.

Satışların yarısı taşıt kredisiyle

TAŞIT kredisi faizlerindeki düşüş ve 1999 yılında ekonomik durgunluk nedeniyle ertelenen talebin yeniden ortaya çıkmasıyla hareketlenen otomobil sektörü, tarihinin en parlak satışlarını ocak-nisan döneminde gerçekleştirdi. Ocak-nisan aylarında otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 72.6 oranında artış göstererek 107 bin 857 adete ulaştı. Bu arada, tüketici kredisi taleplerinin yine en fazla taşıt alımı için geldiği görüldü. Bu yılın ilk dört ayında satılan otomobillerin yüzde 50'den fazlası taşıt kredisiyle alındı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle