GeriEkonomi Canevi: İlk kez kimse Kürt sorununu sormadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Canevi: İlk kez kimse Kürt sorununu sormadı

TEB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi, ‘‘Bankamızın hisseleriyle ilgili olarak yurtdışında tanıtımlar yaptık. 10 ayrı kent, üç kıta gezdik. 49 toplantı yaptık. Bugüne kadar bize Kürt sorununu, Türkiye'nin istikrarını sorarlardı. Bu kez sormadılar, şok olduk. Dışarda müthiş olumlu hava var’’ dedi.

HAZİNE eski Müsteşarı ve Merkez Bankası eski Başkanı olan Türk Ekonomi Bankası (TEB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi, Banka'nın halka açılımı öncesinde uluslararası piyasalarda tanıtım amaçlı yaptıkları toplantılarda kendilerine ilk kez Kürt meselesi dahil, Türkiye'nin sorunlarına ilişkin soru sorulmadığını söyledi.

Yavuz Canevi, Genel Müdür Akın Akbaygil ve Yönetim Kurulu üyesi Varol Civil'le birlikte, banka hisselerinin halka arzı öncesinde düzenlenen sohbet toplantısında, sorularımızı cevapladı. Canevi, TEB hisselerini önce yurtdışı yatırımcılara tanıtmak için iki hafta önce çıktıkları road show'da beklenmedik bir durum yaşadıklarını belirtti. TEB'in yüzde 20'sini halka arz edeceklerini, bu yüzde 20'nin yüzde 80'nini yurtdışında satacaklarını belirten Canevi, şunları söyledi:

‘‘Geçtiğimiz günlerde düzenlediğimiz uluslararası tanıtım toplantıları çerçevesinde, 9 günde 10 ayrı kent gezdik. 49 ayrı toplantı düzenledik. İngiltere'yi de ayrı bir bölge olarak kabul edersek, üç kıtada TEB'i kurumsal yatırımcılara anlattık. Bu toplantılarda, hiç beklemediğimiz bir yaklaşımla karşılaştık. Korkunç ama olumlu korkunçluk bu. Bugüne kadar yabancıları ikna etmeye çalışıyorduk. Vaktimiz de Türkiye'yi anlatmakla geçerdi. Tanıtım toplantılarında genel bir sunuş yapılır, bunun büyük bir bölümü de ekonomik konulara ve Kürt meselesi dahil siyasi sorunla ayrılırdı. Bu toplantılarımızda ise genel ekonomi ve siyasi konularla tam sunum yapmaya başladığımızda, bize ‘Geçin bunları, hepsini biliyoruz. Asıl bize kendinizi anlatın. Siz nasıl bir kurumsunuz, neler yapacaksınız?' diye sordular. Bunları duyunca şok olduk. Korkunç olumlu bir yaklaşımdı. 49 toplantının hiç birinde, kimse PKK veya Kürt meselesine ilişkin tek bir soru sormadı. En sık karşılaştığımız soru, ‘Türkiye'de sizin için risk nedir?' oldu. Yurtdışında, bu yaklaşımın sadece TEB'e has bir durum olduğunu sanmıyorum. Edindiğimiz izlenim, Türkiye'ye karşı dışarda yaklaşım değişmiş. Yabancılar, 4-5 aydır Türkiye'deki olumlu gelişmeyi görüyor.’’

Yurtdışındaki toplantılarda, borsadaki hızlı çıkışı da anlatmaya çalıştıklarını belirten Canevi, son günlerde, yabancılar da dahil, İMKB'de yaşanan satışlarla borsanın köpüğünün alındığını söyledi.

Canevi, geçen yıl gelişmekte olan piyasalara 17 milyar dolarlık yatırım yapıldığını, bu rakamın bu yıl için yüzde 120'le artışla, 38 milyar dolar olacağına dikkat çekti. Canevi, bu artıştan da Türkiye'nin önemli bir pay alacağına inandığını belirtti. Canevi, programın yarattığı olumlu gelişme için Mayıs-Haziran aylarını beklemek gerektiğini söyledi.

TEB'in Genel Müdürü Akın Akbaygil de, banka olarak bono ve tahvile fazla ağırlık vermediklerini belirterek, asıl kazançlarının kurumsal faaliyetlerden olduğunu kaydetti. Önümüzdeki dönemde bankacılık sektörünün yeniden yapılanmak zorunda olduğuna dikkat çeken Akbaygil, beş yıl sonra, sektördeki banka sayısının bugünkünün altında olacağını da öne sürdü.

TEB Yönetim Kurulu üyesi Varol Civil de, sektörde kredi faizi oranlarının iyi müşteriler için yüzde 40'a kadar gerilediğini söyledi.

Borsadaki bankazedeler TEB'i geciktirdi

BİRKAÇ kez girişimde bulunulmasına karşılık çeşitli nedenlerle ertelenen Türk Ekonomi Bankası da (TEB) sonunda halka açılıyor. Ödenmiş sermayesi 22.5 trilyon liradan 24.5 trilyon liraya çıkaran TEB, artırılan sermayede ortakların rüçhan haklarını kısıtlayarak ve TEB'in iştiraki Mali Yatırımlar A.Ş.'nin hisse satışı şeklinde halka arz edecek. TEB, hisseleri 21 Şubat'ta borsada işlem görmeye başlayacak. TEB'in, ilkinde mali krize, ardından Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay'ın intihar etme girişimine denk gelen halka arz girişimi, bu kez de yeni bir engelle karşılaştı. TEB'in arzı az kalsın bu kez de, İMKB'de hisseleri işlem görürken, bir süre önce Merkez Bankası Mevduat Sigorta Fonu tarafından el konulan bankalardan Yaşarbank ve Esbank'la ortaya çıkan mevzuat boşluğuna takılıyordu. SPK , ‘‘Esbank ve Yurtbank'ın yolaçtığı mevzuat boşluğu ortadan kalkmadan banka ve sigorta şirketlerinin halka arzına izin veremeyiz’’ dedi. SPK, aynı dönemde halka açılma hazırlıkları yapan Anadolu Hayat'a da aynı mesajı verdi. Bir süre karşılıklı yaşanan ikna turları sonucunda, iki şirketin halka arzına izin verildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle