GeriEkonomi Çalışmıyoruz dava düşsün
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çalışmıyoruz dava düşsün

İki eski bakan Hüsamettin Özkan ile Recep Önal'ın, 1-3 yıl hapis istemi ile Yüce Divan'da yargılanmasına başlandı. Dünkü ilk duruşmada, sanık avukatlarının davanın düşmesi yönündeki talepleri reddedildi. İki eski bakan kimlik tespiti sırasında, "Çalışmıyoruz" dedi.

ESKİ Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile eski Devlet Bakanı Recep Önal'ın "Görevi kötüye kullanmaktan" 1-3 yıl hapisle Yüce Divan'da yargılanmasına dün başlandı. Yüce Divan, sanık Özkan ve Önal'la avukatlarının, davanın reddedilmesi, düşürülmesi ve ayrılması ile usule ilişkin öteki itirazlarını reddetti. İddia makamında bulunan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok da, usul itirazlarının reddi yönünde görüş bildirdi. İki sanık bakan 22 Mart'taki ikinci duruşmada, savunma yapacak.

ESKİ BAKANLARDAN DESTEK:

Özkan ve Önal'ın Yüce Divan'da yargılandıkları davanın ilk duruşması dün saat 10.00'da başladı. Sanıklar Özkan ve Önal ile Özkan'ın avukatı Olcay Mis, Önal'ın avukatı Osman Öz'ün katıldığı duruşmayı eski Kültür Bakanı İstemihan Talay, eski Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz ile eski İstanbul Valisi Erol Çakır da izledi.

İKİSİ DE ÇALIŞMIYOR:

İki sanık eski bakanın kimlik tespitleri sırasında "çalışmadıklarını" söylemeleri dikkat çekti. Özkan ve Önal'ın adli sicil kaydının bulunmadığı görüldü. Mahkeme Başkanı Mustafa Bumin, bu aşamada sanıkların savunmalarını yapmalarını istedi. Sanıklar ve avukatlarının savunma yapmak için süre istemeleri üzerine Bumin, verilen ara kararı açıklayıp savunma için süre vererek, duruşmayı erteledi.

BAŞKANDAN BİLGİ İSTENECEK:

Yüce Divan, dönemin Hazine Müsteşarı ve Bankalar Yeminli Murakıplar Kurulu Başkanı'nı isimlerinin ve görev sürelerinin sorulmasına da karar verdi. Hazine Müsteşarlığı yetkilileri, Bankalar Yeminli Murakıplar Kurulu Başkanı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yürütülen soruşturma hakkında bilgi istenilmesinin kararlaştırıldı.

Neden Yüce Divan'lık oldular

YÜCE
Divan'a sevk kararında Özkan ve Önal'a yönelik iddia şöyle: "Halk Bankası yöneticilerini korumak ve sorumluların önlemek kastıyla bilerek ve isteyerek ilgili kuruluşların raporlarının gereğinin yapılmasını geciktirerek, gerekli tedbirleri zamanında almayarak, takdir hakkını amacı dışında kullanıp kanuni yetkilerini aşarak ve yasaya aykırı uygulamalarda bulunarak Türkiye Halk Bankası'nın zarara uğramasına sebep oldukları."

Özkan ve Önal'ın, Türk Ceza Kanunu'nun "Görevi kötüye kullanma" suçunu düzenleyen 240. maddesi (1 yıldan 3 yıla kadar hapis) uyarınca cezalandırılmaları isteniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle