GeriEkonomi Çalışma Bakanı’nın sunumu bitmedi, ‘intibak’ bekledi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çalışma Bakanı’nın sunumu bitmedi, ‘intibak’ bekledi

Çalışma Bakanı’nın sunumu bitmedi, ‘intibak’ bekledi
refid:19596723 ilişkili resim dosyası

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, önceki gece İntibak Yasası Tasarısı ile ilgili detayların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından dünkü grup toplantısında açıklanacağını duyurmasına rağmen bu gerçekleşmedi.

Erdoğan, parti grubundaki konuşmasında İntibak Yasası Tasarısı’na hiç değinmedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bakanlar Kurulu’nda yaptığı sunum yarım kaldığı için Başbakan’ın konuyla ilgili AK Parti grup toplantısında bir açıklama yapmadığını söyledi.
Emekliler bekliyor
2 milyon 743 bin emeklinin beklediği tasarı, ücret dengesizliğini ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanun Tasarısı taslağı yasalaştığında, prim gün sayıları aynı olanlar hangi yılda emekli olurlarsa olsunlar eşit maaş alacaklar. 2000 yılından önce emekli olanların maaşları ise 250 liraya kadar artabilecek. 2.5 milyondan fazla kişiyi ilgilendiren düzenlemeyle, 2000’den önce emekli olup da refah payı almayanların günümüze intibakları sağlanacak. Bütçeye ilave yük getirecek olan düzenleme yasalaştığında emeklilerin maaşları kademeli olarak yansıtılacak. Taslak yasalaştıktan sonra ödemeler 2013’te başlayacak ve kademeli olarak 4 yıla yayılacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle