GeriEkonomi Çalışanlar Sarkozy’yi yendi Le Monde satıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çalışanlar Sarkozy’yi yendi Le Monde satıldı

Çalışanlar Sarkozy’yi yendi Le Monde satıldı
refid:15166621 ilişkili resim dosyası

Fransa’nın dünya diplomasisinde ağırlığı olan ünlü gazetesi Le Monde’un hisselerinin bir kısmının satışına ilişkin ‘açık savaş’ sona erdi.

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin bizzat el koyduğu satışta Cumhurbaşkanı’nın değil, Le Monde çalışanlarının istediği oldu. Bir ayı aşkın süren ‘Le Monde medya savaşı’ dün noktalandı. Krize giren ve gazetenin yapısını yenilemek için hisselerinin bir bölümünü satışa çıkaran Le Monde’un satışında zafer, 110 milyon Euro’luk teklif veren Pierer Berge-Xavier Niel-Matthieu Pigasse üçlüsünün oldu.

Diğer üçlü tek oy alamadı

Berge-Niel-Pigasse konsorsiyumunun başarısında gazeteci ve matbaa çalışanlarının, Elysee Sarayı’nın bu işe karışmasına duyduğu tepti etkili oldu. Gazetecilerin ve matbaa çalışanlarının da söz sahibi olduğu farklı bir sistemle yönetilen gazetenin satışında, Cumhurbaşkanı Sarkozy, Orange-Prisa-Perdriel konsorsiyumuna destek vermişti. Ancak gazetenin yüzde 22 hissesine sahip çalışanların, Sarkozy’nin istediği Orange-Prisa-Perdriel konsorsiyumuna tek bir oy dahi vermemesi, Cumhurbaşkanı’nın tüm müdahale girişimlerini boşa çıkarttı. Gazete çalışan ve yöneticilerinden oluşan Le Monde Yazarlar Şirketi’nde (SRM) oyların yüzde 92’si Berge-Niel-Pigasse’ye gitti.

Sarkozy’nin ısrarıyla ihaleye giren Orange Telecom ise, Le Monde üst Yönetim Konseyi’nin dün yapılan karar oylamasını beklemeden sabah saatlerinde yazılı bir açıklamayla havlu attı. Açıklamada, “Teklifimizi, Le Monde yönetimine saygımızdan dolayı konsey toplantısına kadar tutacağız. Ama karar ne olursa olsun, çalışanların istemediği bir teklif üzerinde ısrar etmeyeceğiz” denildi. Orange (France Telecom), ihaleye Nouvel Observateur’ün sahibi Claude Perdriel ve gazetenin yüzde 15’ine sahip İspanyol Prisa Group ile beraber teklif vermişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle