Çakır, yoksullukla mücadele için vakıf kurdu

Hürriyet Haber
08.02.2016 - 13:02 | Son Güncelleme:

Yaptığı araştırmalarla adından söz ettiren IPSOS'un kurucusu Vural Çakır, yeni bir alana yöneliyor. Yoksullukla mücadele ve gelir dağılımının iyileşmesi için bir vakıf kuran Çakır, “Katkı sağlamak isteyen herkesle birlikte samimiyetle çalışmak istiyoruz” dedi.

Türkiye'de insani gelişmeyi desteklemek üzere İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) kuruldu. İNGEV öncelikle yoksullukla mücadele ve gelir dağılımının iyileşmesi konularına odaklanacak. Amacına uygun olarak karar vericilere yardımcı olacak analizler ve sosyal politika önerileri yapacak.

İNGEV aynı zamanda ilgili kamu kuruluşları, yerel yönetimler, uluslararası kuruluşlar, üniversiteler ve özel sektör kuruluşları ile işbirliği yaparak, içinde yer alacağı uygulama projeleri geliştirecek. İşbirliğine, dayanışmaya, ortak akla ve üretime inanan İNGEV’in faaliyetlerinde ana değeri samimiyet olacak. İNGEV yaptığı iyi işlerle alanında hem ülkemizde hem de dünyada referans kabul edilmeyi hedefliyor.

Vakfın kuruluşuna öncülük yapan Vural Çakır aynı zamanda Vakıf Başkanlığını da üstlendi. İNGEV’in Stratejik Yönetim Danışma Kurulu’nda ise alanında başarılı işler yapmış olan uzman isimler yer alıyor: Osman Saffet Arolat, Ferhat Boratav, Ebru Arzu Çağdaş, Vural Çakır, Tonguç Çoban, Nuri Berk Çoker, Evren Doğanç, Elif Dürüst, Ziya Hakan Ergin, Dehşan Ertürk, Arkın Eyvazoğlu, Hüseyin Güner, Fuat Keyman, Steve Kretschmer, HalilÇakır, yoksullukla mücadele için vakıf kurdu
Nalçaoğlu,
Necati Özkan, Hasan Yalçın, Taylan Yıldız, Yusuf Yüksel.

YOKSULLUKLA MÜCADELEYE KATKI

İNGEV Başkanı Vural Çakır konu ile ilgili yaptığı açıklamada: “İnsani kalkınma çok geniş bir kavram; birçok değişkeni ve bu değişkenlere adanmış çok değerli sivil toplum kuruluşları var. Biz, İNGEV’le öncelikle gelir dağılımının iyileşmesine, eğitimli istihdamın artırılmasına ve yoksullukla mücadeleye katkı yapmak istedik. Farkındalığı yükselterek, sosyal politika araştırmaları yolu ile karar vericilere önerilerde bulunarak ve bizzat uygulamasında yer alacağımız projeler geliştirerek katkı yapmak istiyoruz" dedi.

KAPSAYICI BÜYÜME
"Kalkınarak büyüme daha mutlu bir toplumun temel itici gücü" diye konuşan Çakır şunları kaydetti: "Ama, biz artık büyümenin kapsayıcı olmasına, özellikle alt gelir gruplarının büyümeden daha fazla yararlanabilmesine katkı yapmak istiyoruz. Dünya büyüme kelimesini kapsayıcı tanımlaması olmadan tek başına kullanmayacağı bir aşamaya geldi. Şimdi, bunun romantik bir dilek olmaktan çıkıp, ölçülebilir bir hedef haline dönüşmesi zamanındayız.” 

Çakır, kalıcı etki sağlayacak projeleri hayata geçirirken katkı sağlamak isteyen herkesle birlikte samimiyetle çalışmak istediklerini dile getirdi.

 

 

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı