GeriEkonomi Çakan: Kaçak oranı 3-4 puan aşağı çekilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çakan: Kaçak oranı 3-4 puan aşağı çekilecek

Enerji veTabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, enerjide kayıp-kaçak oranını bu yıl 3-4 puan aşağıya çekmek istediklerini bildirdi. Bakan Çakan, İran'ın Türkiye'den benzin ithal etmek istediğini de söyledi.

Dün İran-Türkiye doğalgaz boru hattının resmi açılış törenine katılan Bakan Çakan, bugün Erzurum'da Polat Renaissance Otel'de düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
'MAVİ AKIM'A KARŞI ÇIKANLAR HAİNLİK YAPMIŞLARDIR'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Mavi Akım Projesi'ne karşı çıkanların hainlik yaptıklarını ifade ederek, bunların bir gün mutlaka özür dileyeceklerini söyledi. Nükleer santral konusuna da değinen Çakan, şunları söyledi: "Nükleer santrale geçiş, ucuz enerji üretimi açısından uygun ve olumludur. Gelişmiş ülkeler enerjilerinin büyük bir kısmını bu santrallerden sağlıyor. Etrafımızdaki ülkeler de öyle. Nükleer santral konusu Türkiye'de de kamuoyu gündemine oturtulmalıdır."

Bakan Çakan, İran doğalgazının Türkiye'ye gelmesi nedeniyle sınırın İran tarafında dün gerçekleştirilen tören esnasındaki görüşmelerle ilgili soru üzerine, İrandan doğalgaz alımı ile birlikte dış ticaret dengesinin İran lehine bozulduğunu belirtti.

Dış ticaretteki dengelerin iyi korunmasına yönelik görüşlerini İran Petrol Bakanına ilettiğini kaydeden Çakan, İranlı bakanın Türkiye'den benzin ithal edebileceklerini söylediğini açıkladı.

İran'ın yılda 800-850 milyon dolarlık benzin ithal ettiğini kaydeden Çakan, konuyu ilgili bakanlar ve ilgili kuruluşlara ileteceğini söyledi.

"KAYIP-KAÇAK 1.5 MİLYAR DOLAR"

Türkiye'de 10 milyar dolarlık enerji havuzundan her yıl 1.5 milyar doların kayıp-kaçağa gittiğine işaret eden Çakan, bu büyük kayıp-kaçakla mücadele etmenin, her Türk vatandaşının görevi olduğunu söyledi.

Ahırların duvarlarına, kuyuların içine rezistans döşenerek ısıtma sağlandığının tespit edildiğini belirten Çakan, bu yıllık 1.5 milyar dolarlık kayıp-kaçakla çok sayıda santral, fabrika ve okul yapılabileceğine dikkati çekti.

BOTAŞ, "AL YA DA ÖDE"YE GİRMEDİ

Botaş'ın doğalgazı "al ya da öde" yükümlülüğüne girmeden, tüketime başarılı şekilde arz ettiğini anlatan Bakan Çakan, gübre fabrikalarının önce gaz alımını durdurduklarını, Botaş'ın taksitlendirme kolaylığı sağlamasıyla tekrar alıma başladıklarını kaydetti.

Doğalgazın fiyatının yüksek olduğunu, ancak piyasanın serbestleşmesiyle birlikte oluşacak rekabetin gaz fiyatlarını aşağıya çekeceğini anlatan Bakan Çakan, enerji sektörünün en önemli meselesinin, enerjide kayıp-kaçakla mücadele olduğunu bildirdi.

İŞLETME HAKKI DEVİRLERİ

Yarın Anayasa mahkemesinde Devlet Bakanı Derviş ve kendisinin dinleneceğini hatırlatan Bakan Çakan, İşletme Hakkı Devirlerindeki iptallerle ilgili itiraz konusunda görüşlerini dile getireceklerini kaydetti.

Bu arada Bakan Çakan, dün Meclis'te yapılan oylamayla gensorunun kabul edilmediğini ve kendisinin İran seyahatinde olması nedeniyle, Keçecilerin cevap verdiğini ve reddedildiği için üzerinde fazla konuşmak istemediğini söyledi.

Anayasa Mahkemesi'nde "neden iki ayrı bakanın konuşacağı" yönündeki soruya karşılık da Bakan Çakan, bunun hiç de garip bir durumolmadığını, düşüncelerini ifade edeceklerini söyledi.

"SAYIN DERVİŞ İLE KARŞI DEĞİL, TEK TARAFIZ"

Çakan, "Bakanlar Kurulu'nda verilen karara ikimiz de uyacağız. Sayın Derviş ile karşı değil, tek tarafız. Ancak düşünce farklılığı olabilir. Çünkü ben enerji politikaları yönetiminde birinci derecede sorumluyum" diye konuştu.

İşletme hakkı devirlerini başından beri savunduklarını anımsatan Bakan Çakan, 8 termik santralin devirlerinin gerçekleşmesiyle Hazine'ye 1.7 milyar dolar gireceğini, devletin 300-400 milyon dolarlık yatırımdan kurtulacağını ve bin 500 eleman alma mecburiyetinden de kurtulacağını dile getirdi.

ELEKTRİK TAHAKKUK-TAHSİLATINDA İYİLEŞME

Elektrik ücretlerinin tahakkuk-tahsilat oranında yüzde 40'lık bir iyileşme sağladıklarını söyleyen Çakan, kayıp-kaçak oranının düşürülmesine yönelik, İstanbul'a 50 kişilik özel bir ekip görderdiklerini, yakın zamanda bir 50 kişi daha göndereceklerini bildirdi.

Müessese müdürlerine hedef verdiğini, bu hedefleri tutturmamaları halinde yıl sonunda görevden alınacakları konusunda taahhüt aldıklarını belirten Çakan, kayıp-kaçak oranının 2002 yılında 3-4 puangeri çekmeyi hedeflediklerini açıkladı.

"2006 İÇİN TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, 2002'ye dönük enerji projeksiyonuyla ilgili soru üzerine de, öncelikle bu yıl 5 bin 987 megavat kurulu gücün devreye gireceğini bildirdi.

Geçen yıla kadar elektrik talebinin her yıl ortalama yüzde 8 arttığını, ancak kriz nedeniyle geçen yılın artışının eksilere kadar düştüğünü hatırlatan Çakan, "yürütülen projelere bakıldığında, 2006 yılından itibaren tehlike çanlarının çaldığını görüyoruz" dedi.

ABD'deki temaslarıyla ilgili soruları da yanıtlayan Çakan, Bush veDick Cheney ile görüştüklerini ve kendilerinin "Bakü-Tiflis-Ceyhan projelerinin kesinlikle gerçekleşmesi gerektiği ve bu konuda ellerinden gelen desteği vereceklerini"
ifade ettiklerini bildirdi.

YİD PROJELERİ

Bakan Çakan, Yap-İşlet-Devret projeleriyle ilgili soru üzerine gündemde olan 29 Yap-işlet-devret (YİD) projesinden 18'i ile ilgili olarak firmalara çağrıda bulunduklarını ve bu şirketlerle görüşmelerin sürdüğünü ifade etti.

Çakan, 2002 yılı sonuna kadar tamamlanacak 18 projede, 12 yıllık elektrik satış anlaşması ve 10 yıllık hazine garantisi öngördüklerini kaydetti.

"ELEKTRİK DE İNDİRİM OLACAK MI"

Gazetecilerin doğalgazda olduğu gibi elektrikte de bir indirimin söz konusu olup olmadığına ilişkin sorularına karşılık Çakan, elektriğin pahalı olduğunu, ancak maliyetin yüzde 70'inin yakıttan kaynaklandığını ifade etti.

Yakıtın ucuzlaması amacıyla özelleştirmeyi öngördüklerini ve rekabet istediklerini ifade eden Çakan, bu çerçevede TKİ'nin artık yatırım yapmayacağını ve kömür ocaklarını bu çerçevede ya özelleştireceklerini ya da rödavans (kiralama) karşılığı vereceklerini bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle