GeriEkonomi Çağlayan: Merkez Bankası’nın ihracata bağımsız kalma lüksü yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çağlayan: Merkez Bankası’nın ihracata bağımsız kalma lüksü yok

Çağlayan: Merkez Bankası’nın ihracata bağımsız kalma lüksü yok
refid:12241550 ilişkili resim dosyası

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, “Merkez Bankası’nın bağımsızlığına sonsuza kadar saygımız var ama ekonomiye, ihracata bağımsız kalma gibi bir lüksü yoktur” dedi.

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından Alaçatı’da bir otelde düzenlenen “Ege Bölgesi Ekonomisi ve İhracatı Üzerine Değerlendirme Toplantısı”na katılan Bakan Çağlayan, ihracatçının kurla ilgili sıkıntılar yaşadığına dikkat çekti.
Kendisinin de Sanayi Bakanı olduğu ilk gün bu konuda bir değerlendirme yaptığını hatırlatan Çağlayan şunları söyledi: “O dönemde Merkez Bankası’nın faiz politikası ile ilgili görüşlerini dile getirmesi sonrası bazı gazetecilerin, hükümetin Merkez Bankası’nın bağımsızlığına dil uzattığını savunarak, kendisini eleştirdiğini söyledi. Çağlayan, şöyle konuştu: “İster eleştirsinler, ister eleştirmesinler, ben doğru bildiğimi her zaman söylemeye devam edeceğim. Eğer Merkez Bankası ihracat politikasına uygun bir faiz ve döviz politikası gerçekleştiremezse, ihracatta istediğimiz noktaya gelemeyiz. Merkez Bankası’nın bağımsızlığına sonuna kadar saygımız var ama ekonomiye, ihracata bağımsız kalma gibi bir lüksü yoktur.  Ayrıca varılan mutabakatla, 17 Ağustos 2009 itibarıyla, Rusya, tam tespit uygulamasınıkaldırıyor.”

TİM: Döviz ihalesinde miktar artırılmalı

EGE İhracatçılar Birliği’nin Çeşme’de gerçekleştirilen Ege Bölgesi İhracatı Değerlendirme toplantısında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Tünelin ucunda ışık görülmüşken ve ihracat rakamlarında yukarı yönlü kıpırdanmalar başlamışken, kurlarda yaşanan hareketlerden büyük kaygı duyuyoruz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle