Çağlayan: Mekez Bankası sınıfta kaldı

Hürriyet Haber
23.01.2011 - 11:35 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası'nın yaptığı faiz indiriminin yeterli olmadığını söyledi.

Çağlayan, Akdeniz İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen toplantı kapsamında, Hatay'daki Ottoman Otel'de sektör temsilcileriyle bir araya geldi.

Tarımsal ürünler ve bu ürünler içerisinde yer alan yaş meyve ve sebze ihracatının önemli ve ağırlıklı bir yapıya sahip olduğunu ifade eden Çağlayan, dünyanın önümüzdeki dönemdeki en stratejik maddelerinden birinin enerji, diğerinin ise tarım ve tarımsal ürünler olacağını söyledi.

Türkiye'nin küresel krizden çok önemli başarılar elde ederek çıktığını, bunu bütün dünyanın test ettiğini anlatan Çağlayan, ülkenin küresel krizdeki ekonomi yönetimi ve siyasi istikrarından dolayı model bir yer haline geldiğini kaydetti.

Çağlayan, “Türkiye'yi farklı göstermeye, iki kere ikinin 3 ettiğini söylemeye çalışanlara, Hatay'dan Suriye sınırına ya da İstanbul'dan Kapıkule'ye geçmesi tavsiyesinde bulunuyorum. Oradan Türkiye'nin nası göründüğünü görün. Türkiye Yunanistan'ın örnek aldığı bir ülkedir. 20 ay içinde yapmış olduğum 81 yurt dışı ziyaretinde Japonya'sından Kanada'sına Çin'den Güney Afrika'sına ve Avrupa'nın birçok ülkesine kadar benim bizzat görüştüğüm başbakanlar, devlet bakanları tarafından hakkında çok şey söylenen takdir edilen bir ülke haline gelmiştir” dedi.

Türkiye'nin bugün Çin ile beraber OECD büyüme şampiyonu olduğunu, 2010'un 9 ayda 8,9 büyüme sağlandığını, 2010 itibariyle büyüme verileri açıklandığında yüzde 8'e yakın büyüme rakamının görüleceğini ifade eden Çağlayan, şunları söyledi:


“Bu kolay bir rakam değil. 2008 yılında 742 milyar dolar gayri safi milli hasılamız vardı. Yani sizlerin tüm Türkiye'nin üretmiş olduğu üretim kapasiteleriyle oluşan ekonomik değer olarak... Tabiri caizse dükkanın cirosu 742 milyar dolar olmuştu. Küresel krizle birlikte bu 628 milyar dolara düştü. Ancak bunun 2010 yılı rakamları açıklandığında kriz öncesi döneme yani 740 milyar doların üzerine çıkacağını inşallah hep birlikte göreceğiz.'

Sanayi odası başkanı olduğum dönemde 'Türkiye tek haneli, sürdürebilir bir enflasyonu yakalayacak ve liradan altı sıfır atılacak, aylık faizler yıllık hale gelecek' deseler bunların olmayacağına dair iddiaya girer ve kesin kaybederdim. Yine 8 yıl önce AK Parti iktidara geldiğinde '36 milyar dolar ihracat 6 yıl sonra 132 milyar dolar olacak' deseler tereddütsüz olmayacağına dair iddiaya girer ve kesinlikle kaybederdim.
Türkiye 230 milyar dolar gayri safi milli hasılasını 6 yıl sonra 740 milyar dolara çıkardı. Bu siyasi ve ekonomik istikrarla ve özel sektör odaklı bir büyüme stratejisiyle gerçekleşti. İhracatımızın önem ve yolu açıldı, önündeki engeller kaldırıldı.”

Türkiye'nin özel sektör ve kamu dayanışmasıyla başarı sağladığını ifade eden Çağlayan, hükümetin buldozer görevi gördüğünü, uygun otobanları yaptığını ve özel sektör ile ihracatçıların da burada gaza basabildiğini, Türkiye'nin küresel krize rağmen ihracat liginde dünya şampiyonluğundan düşmediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“İhracatçılarımıza birlikte çalıştık. 102.2 milyar dolar ihracatı gerçekleştirdik. İhracatçılarımıza teşekkür ediyorum. Türkiye'yi şampiyonlar liginden düşürmedik şükürler olsun. 2010 yılını da yaklaşık 114 milyar dolar bir rakamla kapatıyoruz. Bu yıl da hedefimiz orta vadede 120 milyar dolar. İhracatçılarımızla birlikte devlet strateji olarak belirlemiş olduğumuz 500 milyar dolar ihracatı 2023 yılında gerçekleştirmenin planlarını yapacağız. 24 sektörümüzle tek tek sektör analizleri yaparak, ihracatın 500 milyar doları cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümünde nasıl gerçekleştireceğimizin üzerinde ciddi şekilde çalışıyoruz. Hükümet olarak bu stratejiyi benimsiyor ve destekliyoruz. 2023 yılında en az 10 uluslararası markaya sahip bir Türkiye ve dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde bir Türkiye hayal ediyoruz.”

MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ İNDİRİMİ

Merkez Bankası'nın yaptığı faiz indiriminin yeterli olmadığına da dikkati çeken Çağlayan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Merkez Bankası'nın iki gün önce yapmış olduğu, almış olduğu tedbir önemli ancak gecikmiş bir tedbirdir. Soğutulmuş ve soğutturulmuş bir tedbirdir. Görevi faiz rakamı belirlemek olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, maalesef meselenin arkasından koşan bir yapıda hareket etmiştir. Ne olurdu bunları bir sene evvel yapsaydı. Bu sıcak paraya karşı önlemler ve Merkez Bankası'nın faiz indirimi bizim bunları konuştuğumuz günlerde yapılsaydı. Türkiye 2010 yılında, iddia ederek söylüyorum 8-10 milyar dolarlık ithalatı daha az yapacaktı. Türkiye 8-10 milyarlık üretim ve istihdamı daha fazla yapacaktı. İhracatı daha fazla gerçekleştiriyordu. Faiz konusunda ABD, Çin, Japonya önemli tedbirler alırken biz tedbir almakta geciktik. Merkez Bankası bu konuda sınıfta kalmıştır. Süreci iyi idare edememiştir. Daha önemli radikal kararlar almasını beklemek lazım. Türkiye'yi daha fazla büyütmek geliştirmek istiyoruz.”

Türkiye'ye 8 yıl öncesine kadar 10 milyon turist gelirken geçen yıl krize rağmen 30 milyon kişinin geldiğini belirten Çağlayan, ülkenin yaklaşık 23, 24 milyar dolar turizm geliri olduğunu söyledi.

46 havaalanına sahip Türkiye'nin dünyanın 7'nci büyük turizm destinasyonu olduğunu vurgulayan Çağlayan, bunların yetmeyeceğini, kişi başına 30 bin dolarlık milli geliri olan, 500 milyar dolar ihracat yapan ve ilk 10 ekonomi içine giren bir Türkiye'yi oluşturmayı amaçladıklarını belirtti.

 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı