GeriEkonomi Çağlayan: İran'ın keyfine göre mi yatırım yapacağız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çağlayan: İran'ın keyfine göre mi yatırım yapacağız

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, Sincan Organize Sanayi Bölgesi'ne verilen doğalgazın kesildiğini ve üretimin durduğunu bildirdi. Çağlayan bu arada, LPG kullanan sanayicilere vergi indirimi yapılmasını önerdi.

Çağlayan, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, Organize bölgenin doğalgaz ihtiyacına dönük, geçen sene BOTAŞ ile ucuz olan “kesintili” tarife üzerinden sözleşme yapıldığını hatırlatırken, ancak sık sık kesilmeler yaşanınca, kesintisiz tarifeye geçildiğini kaydetti.

Çağlayan, daha pahalı olan kesintisiz tarife konusunda kendilerine taahhüt verildiğini ve “doğalgazınız kesilmez”dendiğini, ancak uygulamanın yerine getirilmediğini bildirdi. “Böyle bir ortamda ben kime güveneceğim? Birinci Organize Sanayi Bölgesi'nde 20 bin insan çalışıyor, 200 fabrika var. Ne olacak şimdi” diye soran Çağlayan, doğalgaz kesintisiyle ilgili Türkiye'nin her yanından telefonlar geldiğine dikkati çekti.

Gebze'de Bursa'da otomobil fabrikalarının enerjisiz kaldığına işaret eden Çağlayan, bu işin böyle yürümeyeceğini söyledi. “Enerji güvenliği ve çeşitlendirilmesinin yapılması lazım. Biz bıraktık pahalı enerji kullanmasını, onu da bulamıyoruz” diyen Çağlayan, “Bu alanda, B ve C planının da olması lazım. Ben bu konuda Sayın başbakanın ve enerji bakanının gayretlerini biliyorum, yakından izliyorum ama bu duruma acilen çare bulunması gerekiyor”diye konuştu.

Türkiye'nin ekonomik büyümesine ilişkin hedefler ortaya konmasına rağmen, enerji politikalarının ne olacağı konusunda adım atılmadığını ifade eden Çağlayan, bu yüzden de Türkiye'nin doğalgaza bağımlı hale getirildiğini söyledi.

"İRAN'IN KEYFİNE GÖRE Mİ YATIRIM YAPACAĞIZ"

“Türkiye'nin kömür kaynakları, su kaynakları var. Nükleer enerji alternatifi var. Dünyada doğalgazdan başka enerji kaynağı yok mu ”diye soran ASO Başkanı Çağlayan, “her kış mevsiminde aynı oyunun sergilendiğini” kaydetti.

“İran doğalgazı kesti, Rusya doğalgazı kesti, peki ne olacak o zaman? Fabrikaları da tatile mi sokalım” diyen Çağlayan, her dakikada 4 insana iş bulmak zorunda olan Türkiye'nin yatırıma ihtiyacı bulunduğunu hatırlattı. Çağlayan, şunları söyledi: “Böyle bir ortamda Türkiye'nin ekonomik büyüme performansıyla bağdaşmayan yapı var. Bunlar bugünün meselesi değil. Bunlar geçmişteki hatalı uygulamaların ortaya çıkardığı bir durumdur. Senin bilinen 8.3 milyar ton kömür rezervin var. Akarsuyun var. kömürü kullanamıyorsun, hidrolik santralları kullanamıyorsun, nükleer santralı çevrecilik adına yapmıyorsun. Senin çevrende başta Ukrayna Fransa, Rusya gibi ülkelerin hepsinin nükleer santralları var. Dünyanın gelişmiş 7 ülkesinde nükleer santral var.

Türkiye'nin süratle enerji haritasının ortaya çıkarılması lazım. Bu enerji sıkıntısı nereye kadar? İran'ın keyfine göre mi yatırım yapacağız. Her sene bu tiyatroyu göreceksek tedbirinin alınması gerekir.”

LPG KULLANAN SANAYİCİYE VERGİ İNDİRİMİ ÖNERİSİ

“Türkiye'nin enerji haritası hemen çıkarılmalı ve artık nükleer enerji konusunda bir saat, bir gün bile beklenmemeli” diyen Çağlayan, LPG kullanan sanayiciye dönük vergi indirimi önerisini ise şöyle açıkladı:

“Sanayide LPG üreten tesisler var. Şu anda bu kesintilerin ne kadar süreceği konusunda hiç bir bilgimiz yok. Hiç olmazsa şu geçici dönemde, LPG kullananlardan vergi alınmasın. Çünkü LPG'de yüksek vergi var, üçte biri ÖTV. Hükümet vergileri düşürsün. Daha önce bu seramik sektöründe yapıldı. LPG kullanımında hemen indirim yapılırsa, hiç olmazsa şu dönem kazasız belasız atlatılır.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle