GeriEkonomi Çağlayan: Cari açık bu şekilde sürdürülemez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çağlayan: Cari açık bu şekilde sürdürülemez

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, cari işlemler açığının sürdürülemez bir açık olduğunu belirterek, bu konunun hafife alınamayacağını söyledi.

Çağlayan, ASO meclis toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomide 3 yıl arka arkaya büyüme sağlandığını bu yıl büyümenin yüzde 5 civarında olacağının öngörüldüğünü anımsattı. Enflasyonda gelinen rakamların sevindirici olduğunu kaydeden Çağlayan, ancak Türkiye’nin önünde zorlu bir sürecin bulunduğunu bildirdi. Çağlayan, bunların başında petrol faturasındaki aşırı artışın geldiğini belirterek, petrolde 7 milyar dolarlık ekstra faturanın ortaya çıkmasının beklendiğini, bunun enflasyon üzerinde eksi yaratabileceğini kaydetti.

"CARİ AÇIK HAFİFE ALINACAK KONU DEĞİL"

Cari işlemler açığının Türkiye için önemli olduğunun altını çizen Çağlayan, bu konunun Türkiye’nin "Başını ağrıtabileceğini" söyledi. Çağlayan, bunu Devlet Bakanı Ali Babacan’ın da kabul ettiğini, IMF’nin ise uyarıda bulunduğunu anımsatarak, "Cari işlemler açığının sürdürülemez bir açık olduğu konusunda mutabakat sağlanması lazım. Açık bu şekilde sürdürülemez" dedi.

İthalattaki artışın açığını en önemli nedenlerinden biri olduğunu belirten Çağlayan, "Cari açık son derece önemli bir konu, hafife alınacak bir konu değil. Bunları bir tehlikeye ve krize işaret etmek için söylemiyorum. Cari açık konusu hafife, basite alınabilecek bir konu değil" diye konuştu.

"NÜKLEER ENERJİ OLMAZSA OLMAZ"

Zafer Çağlayan, Türkiye’nin Japonya ve İtalya’dan sonra en pahalı enerjiyi kullanan ülke olduğunu belirterek, Türkiye’nin kaynaklarının gelecek yıllarda enerji ihtiyacını karşılayamayacağını söyledi. Nükleer enerjiyi Türkiye’nin gerçekleştirmek zorunda olduğunu savunan Çağlayan, "Nükleer enerji konusu Türkiye için olmazsa olmazdır. Artık bu konuyu tartışmanın ve gündeme getirmenin zamanı gelmiştir" dedi.

İŞSİZLİK PARASI

Zafer Çağlayan, İşsizlik Sigortası Fonu’nda 15 milyar doların biriktiğini belirterek, "Türkiye 2001 krizi gibi 3 kriz yaşasa bu para Türkiye’ye yeter de artar bile. Yazık günah bu para iş verenlerde kalsın daha iyi" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle