GeriEkonomi Çağlayan, Brezilya’dan Irak’ı aradı: Yumurtaları Rabia’da bekletmeyin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çağlayan, Brezilya’dan Irak’ı aradı: Yumurtaları Rabia’da bekletmeyin

Çağlayan, Brezilya’dan Irak’ı aradı: Yumurtaları Rabia’da bekletmeyin
refid:12095826 ilişkili resim dosyası

İhracatçılarla birlikte Brezilya’da bulunan dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Irak’la gündeme gelen “yumurta krizi” için oradan devreye girdi.

Çağlayan, Brezilya’dan Irak Ticaret Bakanı Safa al dan al Safi’yi arayarak Irak’ın Rabia sınır kapısında bekletilen 12 kamyon Türk yumurtasının içeri alınmasını istedi. Brezilya Enerji Bakanı Edison Lobao ile görüşen Çağlayan ardından Irak Ticaret Bakanı’nı telefonla aradı.

Altı ayda 52 milyon dolar

Çağlayan, Irak’a dönük yumurta ihracatıyla ilgili şu bilgileri verdi: “İşadamı arkadaşlarımız 12 kamyon yumurtanın kapıda beklediğini söyledi. Önemli bir sorun; çünkü Irak’a sadece altı aylık yumurta ihracatımız 52 milyon dolar. Yumurta bir gün bile bekleyecek ürün değil, kaldı ki 15 gün bekletilsin. Iraklı bakanda anlayış gösterdi kapıdan bekleyenler hemen ilgilenecek, bir de böylesi sorunların giderilmesi için cumartesi günü üç kişilik bir işadamı heyetimizle buluşacak.”

Karadeniz’de petrol umudu

Çağlayan’ın, Brezilya Enerji Bakanı Edison Lobao ile yaptığı görüşmede Brezilya’nın Karadeniz’de petrol arama çalışmaları da gündeme geldi. Bakan Lobao, arama için 800 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını belirterek, çok utlu olduklarını söyledi. Brezilya, bu bölgede petrol burusa Türkiye ile yüzde 50/50 oranında paylaşacak. Bakanın belirttiği bu umut üzerine görüşmede Çağlayan da muhatabına, “Biz de burada sizinle ortak petrol arayalım” teklifinde bulundu.

Diplomatik kriz

Çağlayan’ın Brezilya gezisinde bir diplomatik kriz de yaşandı. Türk heyetindeki milletvekilleri Brezilya’ya girişinde bir süre pasaport kontrolünde bekletildiler.

Aynı sorun

Çağlayan, Lobao’nun makamına ulaştığında yaşandı. “İçeride senatörler var biraz bekler misiniz” denince Çağlayan bu kez sert tepki koydu. Tepki üzerine hemen bakanın odasına alınan Çağlayan, görüşmede de durumu Lobao’ya sert bir üslupla aktardı. Bakan Lobao, Çağlayan’dan defalarca özür dileyince
sorun giderildi.

Brezilyalı Bakan’a Carlos forması verdi

DEVLET Bakanı Zafer Çağlayan, Brezilya Enerji Bakanı Edison Lobao’ya İznik çinisi ve FB’nin Brezilyalı oyuncusu Roberto Carlos’un imzalı bir formasını hediye etti. Bakan formayı verirken, “Ben iyi bir Galatasaray taraftarıyım. Galatasaray Avrupa’da şampiyonluk kazanmış bir takım; ama burada ayrımımız yok” dedi. Bunun üzerine Bakan Lobao da bu sözlere, “O kadar güzel hediyeler aldım ki, o zaman bizim de buradan bir oyuncuyu Galatasaray’a göndermemiz gerekecek” karşılığını verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle