GeriEkonomi Çağlayan: "Bize hasta diyenler, hasta oldu. Geçmiş olsun"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çağlayan: "Bize hasta diyenler, hasta oldu. Geçmiş olsun"

Çağlayan: "Bize hasta diyenler, hasta oldu. Geçmiş olsun"
refid:19627165 ilişkili resim dosyası

EKONOMİ Bakanı Zafer Çağlayan, son dönemde milli mücadelenin ekonomik alanda yapıldığını, tüm dünyanın kriz yaşadığı bir dönemde 134.6 milyar dolar ihracat yapmanın büyük bir başarı olduğunu belirterek, "Bize ’Hasta Adam’ diyenler, hasta olmuştur. Allah onlara şifa versin" dedi.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde yapımı tamamlanan Mango Gıda Narenciye Paketleme Fabrikası’nın açılış törenine katılan Bakan Zafer Çağlayan, Türkiye’nin ihracat rakamlarını arttırabilmek için 2.5 yılda 9 bin kilometre uçuş yaptığını ve birçok ülkede kapı kapı dolaştığını anlattı. Türkiye’nin, dünyanın barut fıçısına döndüğü bir ortamda ihracat rakamlarını arttırdığını belirten Çağlayan, "Bize, ’Hasta Adam’ diyenler, hasta olmuştur. Allah onlara şifa versin. Dünyanın neresine giderseniz gidin her yerde bir Türk müteşebbis görebilirsiniz. Türkiye 246 gümrük bölgesine ihracat yapıyor. 20 binden fazla ürün çeşidi ihraç ediyoruz. Türkiye dünyanın barut fıçısına döndüğü bir ortamda ihracatını arttırdı" diye konuştu.

Cumhuriyet’in ilanının 100’üncü yıldönümü olan 2023 yılında ihracat hedefinin 500 milyar dolar olduğunu belirten Çağlayan şöyle konuştu:   

"Bizim mücadelemiz, 2023 yılı hedefleridir. Bugün ihracatımız, Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmıştır. Dünyanın en büyük krizi yaşadığı, Avrupa’nın, Afrika Bölgesi’nin ateş fıçısına döndüğü ortamda 134.6 milyar dolar ihracat yaptık. Ama bu yetmez, 2023’te 500 milyar dolar ihracat yapacağız. Hükümetlerin görevi buldozer görevidir. İş aleminin önündeki tüm engelleri kaldırarak sizlere koşabileceğiniz, alanlar oluşturmaktır."

Türkiye’nin yaş sebze meyve liginde önemli bir oyuncu olduğunu belirten Çağlayan sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye, yaş sebze meyve liginde çok önemli bir oyuncudur. 2.5 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştiriyoruz. Adana 1 milyar 750 milyon dolar, Mersin 1 milyar 330 milyon dolar, Osmaniye 330 milyon dolar, Hatay 2 milyar dolar; bu 4 ilimizin toplam ihracat rakamı 5.3 milyar dolardır. Burada ilk hedefimiz, 4 ilimizin mevcut ihracat rakamının yüzde 10’unu yapmasıdır. Yaş sebze meyve sebze ihracatının yarısı narenciye ihracatından karşılanıyor. Bölgemizin bu konudaki avantajları çok önemlidir. Ancak Japonya’yı, Uzakdoğu’yu ihracat listemize alacağız. Hükümet olarak narenciye konusunda büyük destekler veriyoruz. Tarihimizde ilk kez sadece narenciye ihracatımız 1.1 milyar doları geçti."

Çağlayan, konuşmanın ardından protokol üyeleri ile birlikte narenciye paketleme fabrikasının açılış kurdelesini keserek, fabrikayı dolaştı. Çağlayan daha sonra Mersin’e geçti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle