GeriEkonomi Çağlayan: Allah bizi IMF'den korusun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çağlayan: Allah bizi IMF'den korusun

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, “Allah'tan temennim, Allah Türkiye'yi IMF'den kurtarsın” diyerek Türkiye'nin IMF'den kurtulabilmesi içinde, yapısal reformların gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ankara Sanayi Odası'nın, Mart ayı olağan Meclis toplantısında bir konuşma yapan ASO Başkanı Zafer Çağlayan, bankacılık sisteminin daha önce kendisine verilen yüzde 100 devlet garantisi nedeniyle, Türkiye'de yaşayan herkesin kucağına yüksek miktarda borç bırakıldığını belirterek, bankacılık yasası ile ilgili, IMF'nin bazı garip istekleri ile karşı karşıya olunduğunu ve bu durumun kendisini rahatsız ettiğini bildirdi.

Türkiye'de yapısal reformların tamamlanmasını isteyen, IMF'nin gelip “bankaları fona alın” demesinin arkasındaki mantığı anlamanın mümkün olmadığını bildiren Çağlayan, “IMF acaba bir örtülü devlet garantisi mi getirmek istiyor?” dedi.

Çağlayan, bir bankanın kendi ticarethanesinden dolayı başarısız olması durumunda, tasfiye edilmesi gerektiğini de her fırsatta dile getirdiğini hatırlatarak, bundan dolayı IMF'nin bankaların fona devredilmesi yönündeki taleplerini anlamalarının mümkün olmadığını bildirdi.

“Allah'tan temennim, Allah Türkiye'yi IMF'den kurtarsın” diye sözlerini sürdüren Çağlayan, Türkiye'nin IMF'den kurtulabilmesi içinde, yapısal reformların gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle