GeriEkonomi Çağlar'a gıyabi tutuklama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çağlar'a gıyabi tutuklama

İstanbul 1 Nolu Devlet Güvenlik Mahkemesi, Egebank soruşturması kapsamında 2 aydır ifadesi alınamayan ve halen yurtdışında bulunan İnterbank'ın eski sahibi, işadamı Cavit Çağlar'ın gıyaben tutuklanmasına karar verdi. Çağlar, dönerse gözaltına alınarak DGM'ye çıkarılacak.

İstanbul Nöbetçi 1 Nolu DGM Yedek Hakimliği, Egebank soruşturması kapsamında ifadesi alınamayan İnterbank'ın eski sahibi, işadamı Cavit Çağlar hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkardı.

Egebank soruşturmasını yürüten DGM Cumhuriyet Savcısı Ercan Cengiz, İstanbul Nöbetçi 1 Nolu DGM Yedek Hakimliği'ne başvurarak, Cavit Çağlar'ın kalp hastası olduğu gerekçesiyle avukatları aracılığıyla İsviçre'den rapor gönderdiğini belirtti. Savcı, mahkemenin, aylardır ifade vermeye gelmeyen Çağlar hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarmasını talep etti. Nöbetçi 1 Nolu DGM Yedek Hakimliği, savcının talebi doğrultusunda, Cavit Çağlar'ın gıyaben tutuklanmasına karar verdi. Çağlar yurda döndüğünde polis tarafından gözaltına alınarak DGM'ye çıkarılacak.

Egebank Teftiş Kurulu İstanbul DGM'ye yaptığı suç duyurusunda, Cavit Çağlar'ın, Egebank'tan 7.5 milyon dolar kredi aldığını ve süresi dolduğunda borcunu ödemediğini belirtti. Çağlar'ın borcuna karşılık, bankanın sahibi Yahya Murat Demirel ile Borç Tasfiyesi Sözleşmesi yaptığı ifade edildi. Cavit Çağlar, sözleşme uyarınca, Yahya Murat Demirel'e 4 milyon dolarlık yatını verdi. Demirel'e ait Re-Me Dış Ticaret Şirketi'ne de 3.5 milyon dolar yatırdı. Böylece, paralar Egebank'a değil, Yahya Murat Demirel'in şahsına gitti. Çağlar hakkındaki gıyabi tutuklama kararı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve diğer ilgili yerlere gönderildi. Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlatıp, 'Görevsizlik kararı' ile İstanbul DGM'ye gönderdiği ve 'Bankanın içini boşaltmak amacıyla teşekkül oluşturmak' suçundan yürütülen Sümerbank soruşturması kapsamında da Çağlar'ın da aralarında bulunduğu 40 kişi ifadeye çağırılmıştı.

Çağlar: Konuşmayacağım

Egebank soruşturması kapsamında ifadesi alınamayan Cavit Çağlar, gıyabi tutuklama kararı konusunda kesinlikle konuşmayacağını söyledi. 1.5 aydan beri yurtdışında bulunan Çağlar, kendisine telefonla ulaşan Doğan Haber Ajansı muhabirinin sorularına, ‘‘Ben bu konuda konuşmama kararı aldım. Lütfen beni aramayın. Teşekkür ediyor, iyi yıllar diliyorum’’ dedi ve telefonu kapattı.

Yiğit yeniden gözaltında

BANKEKSPRES'in içini boşalttığı gerekçesiyle daha önce de gözaltına alınan ve Beyoğlu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz yargılanan, Korkmaz Yiğit dün yeniden gözaltına alındı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından İstanbul DGM'ye 8 Aralık 2000 tarihinde yapılan suç duyurusu üzerine, bankanın içini boşaltmak amacıyla teşekkül oluşturmak suçundan soruşturma başlatan İstanbul DGM Cumhuriyet Savcısı Ercan Cengiz, bankanın eski sahibi Korkmaz Yiğit, kardeşleri Yılmaz ve Cengiz Yiğit'in de aralarında bulunduğu 12 kişi hakkında yakalama emri verdi. Emniyete gönderilen yazıda, Korkmaz Yiğit ve diğer 11 kişinin, bankadan 380 milyon dolarlık usulsüz kredi verilmesiyle ilgili ifadelerinin alınması ve ardından DGM'ye sevk edilmeleri istendi. Savcılığın yakalama emri kendilerine ulaştıktan hemen sonra harekete geçen Mali Şube ekipleri Korkmaz Yiğit'i akşam saatlerinde gözaltına aldı. Yiğit ile birlikte kardeşleri Yılmaz ve Cengiz Yiğit te gözaltına alındı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle