GeriEkonomi Çağlar hakkında yeni dolandırıcılık davası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çağlar hakkında yeni dolandırıcılık davası

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Bursa eski milletvekili ve işadamı Cavit Çağlar'ın da aralarında bulunduğu 34 kişi hakkında, ‘‘Banka dolandırıcılığı yapmak’’ suçundan 5 yıl 5'er aydan az olmamak üzere, ağır hapis cezası istemiyle yeni bir dava daha açtı.

Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı'nca gönderilen fezleke uyarınca, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Gürdal tarafından hazırlanan 7 sayfalık iddianamede, ‘‘müşteki’’ olarak T.C. Başbakanlık İstanbul Muhakemet Müdürlüğü, ‘‘sanıklar’’ olarak da Cavit Çağlar, oğlu Mustafa Çağlar, Şükrü Şankaya ile oğlu Şenol Şankaya, Emin Attilla Berk, Sebahattin Boylu, Salih Güney, Oktay Girtine, İsmail Dalfidan, Ersin Şengöz, Özcan Selamet, Alper Akınvar, Ufuk Uğur, Ahmet Madran, Raşit Öztürk, Celal Sezer, Haluk Er, Mustafa Akışır, İsmail Nazilli, Turhan Ölmez, Ömer Mutlugül, İsmail Hakkı Helvacı, Mahmut Çakır, Orhan Özgeç, Yalçın Kucur, Alattin Sezer, Yücel Çaçan, İbrahim Şen, Fevzi Sapan, Ali Pamir, Namık Artan, Muhammet Polat Tısoğlu, Ahmet Daylan ve Şenol Ormanlı gösterildi.

Sanıklardan Cavit Çağlar, Şükrü Şenkaya ve Mustafa Çağlar'ın, 1997 ve 1998 yılları arasında İnterbank A.Ş'nin hisselerinin çoğunluğuna sahip ve büyük ortakları olduklarının anlaşıldığı belirtilen iddianamede, sanıkların tacir kişi olmamaları nedeniyle, gerek kendi bankalarından, gerekse diğer bankalardan ticari kredi kullanmalarının teknik anlamda mümkün olmadığı ifade edildi.

İddianamede sonuç olarak, her bir sanık için 5 yıl 5'er aydan az olmamak üzere, ağır hapis cezası verilmesi istendi. Davanın görülmesine, İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde önümüzdeki günlerde başlanacak.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle