Büyüme beklentileri aştı

hurriyet.com.tr / EKONOMİ
10.09.2013 - 10:05 | Son Güncelleme:

Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 4,4 büyüdü. Birçok ekonomistin yüzde 3.5 ile 4 arasında büyüme beklerken açıklanan büyüme oranı beklentileri aştı.

Türkiye ekonomisi ikinci çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 4,4 büyüyerek beklentilerin üzerinde çıktı.

Aynı dönemde takvim etkisinden arındırılmış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyümesi yüzde 4,1 olarak gerçekleşti.

Öte yandan yüzde 3 açıklanan 2013 yılı birinci çeyrek büyüme verisi yüzde 2.9'a revize edildi.

2013 yılının ilk 6 ayında Gayrisafi Yurtiçi Hasıla büyüme oranı ise yüzde 3,7 olarak gerçekleşti.

İmalat sanayi, 2013 yılı ikinci üç aylık çeyreğinde sabit fiyatlarla yüzde 3,4’lük artış gösterdi.

SON 1.5 YILIN EN HIZLI BÜYÜMESİ
2013 yılının ikinci çeyreğinde yakalanan yüzde 4,4'lük büyüme 2011 yılının son çeyreğinden bu yana en hızlı büyüme olarak kaydedildi. İkinci çeyrekte Türkiye konomisi yüzde 5,2 büyümüştü.

"OVP HEDEFİ TUTMAYABİLİR"

Büyüme rakamlarını değerlendiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yüzde 4,4'lük büyümenin önemli olduğunu, yıllık GSYİH büyümesinin de yüzde 4'e yakın olacağını söyledi.

Büyüme rakamlarını değerlendiren Mehmet Şimşek ise bu yıl büyümenin Orta Vadeli Program'da yer alan yüzde 4'ün altında kalmasının muhtemel olduğunu belirtti. Mehmet Şimşek "yılın ikinci çeyreğine baktığımızda ekonominin ivme kazandığını ve iç talebin büyümeye katkısının artmaya devam ettiğini görmekteyiz" dedi.

"RAKAMLAR ŞAŞIRTICI DERECEDE GÜÇLÜ"

Standard Bank Gelişen Piyasalar Ekonomisti Timothy Ash gelen büyüme rakamlarının beklentilerin üstüne çıktığını belirtti. Ash "Rakamlar şaşırtıcı derecede güçlü çıktı. Ortak görüş yüszde 3.5 olacağı yönündeydi. Türkiye hala Baltık ülkeleri de dahil olmak üzere bölgesindeki ülkeleri büyümede geçiyor. Gezi Parkı protestoları ve Mayıs ayından bu yana gerçekleşen dolar/TL dalgalanmalarının etkisini ise üçüncü çeyrekte gözlemlemek mümkün olacak" diye konuştu.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı