GeriEkonomi Büyükler gelmiyor KOBİ’lere bakalım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büyükler gelmiyor KOBİ’lere bakalım

Büyükler gelmiyor KOBİ’lere bakalım
refid:21500176 ilişkili resim dosyası

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, çok uluslu büyük şirketlerin yatırım kararı almasının uzun zaman aldığını belirterek, “Büyümek isteyen Avrupalı KOBİ’lerin Türkiye’ye yoğun ilgisi var. ‘Sürümden kazanalım’ mantığı ile, Avrupalı KOBİ’lere dönük faaliyetlerimizi artırdık” dedi.

Global ekonomik toparlanmanın zayıf seyretmesi nedeniyle bu yıl Avrupa ülkelerinden gelecek büyük hacimli yatırımların finansmanı konusunda bazı sıkıntı ve gecikmeler yaşandığını belirtti.
Aycı, Hürriyet’e yaptığı özel açıklamada şunları söyledi: “Avrupalı KOBİ’ler kendi  ülkelerine yatırım yapmak konusunda büyük şirketler gibi baskı altında değiller. 10-20-30 hatta 50-60 milyon Euro’luk yatırımların daha sık gelmeye başlamasıyla biz de Avrupalı KOBİ’leri keşfettik. Çok hızlı karar alabiliyorlar. 2-3 dev proje yerine aynı hacmi, KOBİ’lerle yakalama imkanımız oluştu. Her ay bir haftamı bir ülkede, KOBİ ziyaretlerine ayırıyorum. Almanya, İngiltere, Fransa ve hatta İspanya’dan KOBİ’lerin Türkiye’ye ilgisi çok yoğun. Ayrıca KOBİ’ler çok uluslu bazı şirketlerin yaptığı gibi ülke notuna bakmıyor, kendi ana pazarına yakın, büyüme potansiyeli olan ülke arıyor. Bu noktada da Türkiye en iyi aday. Bunu hemen değerlendiriyorlar. Beyaz eşya yan sanayi, yapı malzemeleri, otomotiv yan sanayi ve gıda sektöründe yatırıma geliyorlar.”

Devleri göz ardı etmedik

“KOBİ’leri keşfettik” derken çok uluslu şirketleri gözardı etmediklerinin altını çizen Aycı şöyle konuştu: “Büyük şirketler global ekonominin toparlanmasını bekliyor. Birçoğunun elinde ciddi nakit var. Şu anda beklemedeler. Birkaç gün içinde 2-3 dev yatırımı açıklama aşamasına geleceğimizi düşünüyorum. Büyüklerin radarındayız. Petro-kimya, demir-çelik ve enerjide birçok projede son aşamalara geldik.”

Teşvikin etkisine zaman var

TÜRKİYE’nin bu yılın ilk 7 ayında 8.9 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım çektiğini belirten İlker Aycı şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu rakam geçen yıla göre yüzde 6 düşük. Geçen yılın tamamında 15.9 milyar dolar yatırım çektik. Bu yıl, bu rakamın çok az altında ya da üstünde performans bekliyoruz. Haziran ayında devreye giren teşvik paketinin olumlu etkilerini görmeye başladık. Teşvikin yaratacağı katkıyı almak için daha zaman var. Şimdi harekete geçen bir şirketin teşvikleri inceleyip karar alması en az 6 ay sürer. Ocak-Temmuz arasında 113 proje için teşvik başvurusu yapılmışken sadece temmuz ayında 26-27 proje için teşvik başvurusu geldi.”

Yatırımcı yargı reformu istiyor

TÜRKİYE’nin yatırım ortamının iyileştirilmesi konusunda çok mesafe aldığı halde halen eksiklerinin bulunduğunu belirten İlker Aycı, “Yatırımcı öncelikli olarak yargı reformu istiyor. Açılan ticari davaların uzaması, yatırımcıyı zarara uğratıyor. O nedenle bu konuda çok şikayet alıyoruz. Bunun dışında bürokrasinin azaltılması konusu her zaman gündemde” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle