GeriEkonomi Büyükekşi: "Türkiye'ye olan vizeler kalkmalı"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büyükekşi: "Türkiye'ye olan vizeler kalkmalı"

Büyükekşi: "Türkiye'ye olan vizeler kalkmalı"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkesinin işverenlerine uygulanan vize rejimi bizi üzmektedir. Türkiye'ye olan vizelerin kaldırılması gerekiyor” dedi.

Büyükekşi, “2. Konsüler Misyonlar ile Türk İhracatçılarının Buluşması”nda yaptığı konuşmada, TİM olarak Türkiye'deki yerleşik başkonsolos, konsoloslar ve fahri konsoloslara Türkiye'nin ihracatçı sektörlerini tanıtmak, ortak işbirliği fırsatlarını geliştirmek istediklerini söyledi.

Dünya ülkelerine yalnızca mal satmaya ve iş görüşmeleri yapmaya gitmediklerini, dünyaya yatırımcı olarak da açıldıklarını ifade eden Büyükekşi, dünyanın dört bir yanında ciddi yatırımlar yaptıklarını anlattı.
 
Büyükekşi, “İş dünyasının temsilcileri olarak, serbest ticaret olanakları için serbest ticaret anlaşmalarının (STA) sayısının artmasını çok önemsiyoruz. Bu konuda daha fazla gayret gösterilmesini bekliyoruz. STA'lar sadece ticari ve ekonomik ilişkileri değil, siyasi ilişkileri de istikrara kavuşturmakta, diplomasi trafiğine de yeşil ışık yakmakta” diye konuştu.

Dış ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirirken, barış ve huzur dolu bir gelecek için karşılıklı vizelerin kaldırılmasını istediklerini de dile getiren Büyükekşi, şunları kaydetti:

“Türkiye'ye vize uygulamayan ülke sayısı 64'e çıktı. En son Ukrayna ile vizeler kalktı. Vizeler kalktıkça karşılıklı olarak dış ticaretin, yatırım ilişkilerinin ve turizmin geliştiğini görüyoruz. Bu bağlamda AB ile müzakere yürüten bir ülke olarak bizlere vize uygulanmasını anlamakta zorlanıyoruz.

Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkesinin işverenlerine uygulanan vize rejimi bizi üzmektedir. Türkiye'den Avrupa'ya net göç tersine döndü. Daha fazla insanımız geri geliyor. Bu noktanın da göz önüne alınarak diğer aday ülkelere uygulandığı gibi Türkiye'ye olan vizelerin kaldırılması gerekiyor.”

“Türkiye labirentte yolunu şaşırmayarak ışığı gördü”

Türkiye'nin, gelişen ve yükselen ekonomisi ile hem büyük bir pazar hem de büyük bir üretici ve ihracatçı ülke olduğunu vurgulayan Büyükekşi, “Ticaret ortaklarımız ile daha derinlemesine bir iş ilişkisi kurmak istiyoruz” dedi.

Dünya ekonomilerinde yaşanan tüm sorunlara rağmen Türkiye'nin labirentte yolunu şaşırmayarak ışığı gördüğünü söyleyen Büyükekşi, “Labirentin içinde yol ararken eksenimizi değiştirmedik. Aksine genişlettik. Avrupa ülkeleri ve ABD yanında Çin'e, Hindistan'a, Avustralya, Endonezya, Brezilya, Arjantin, Şili, Rusya'ya açılımlar yaptık. İhracatçılar olarak bizler, ihracatımızın yaklaşık yarısını AB ülkelerine yaparken, diğer yarısını çeşitlendirdik. Hiç açılmadığımız pazarlara ayak bastık, farklı ülkelerle ticari ilişkiler geliştirdik. Ortadoğu ülkelerinde ticaretle kaosu değil barışı savunduk. Labirentin sonunda gördüğümüz ışık bizlere 134,6 milyar dolarlık ihracat ve yaklaşık 375 milyar dolarlık dış ticaret hacmini gösterdi” diye konuştu.

Artan ticaret hacmi ile yalnızca içinde bulundukları coğrafyaya değil, dünyaya da ticaretin refah ve barış ışığını yaymak istediklerini belirten Büyükekşi, bu yolda kendilerine destek olan konsüler misyon temsilcilerine destekleri için teşekkür etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle