GeriEkonomi Büyükekşi: Avrupa’ya ihracat sıkıntıya girdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büyükekşi: Avrupa’ya ihracat sıkıntıya girdi

Büyükekşi: Avrupa’ya ihracat sıkıntıya girdi
refid:15119140 ilişkili resim dosyası

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Avrupa’da yaşanan krizin ihracatçıları kısa ve orta vadeye dönük olarak endişelendirdiğini belirterek, talep daralması ve dolar-euro paritesinin ihracatı olumsuz etkileyeceğini söyledi.

İhracatçıların ikinci sıkıntısının ise pariteden kaynaklandığını ve dolar-euro paritesi nedeniyle fiyat veremediğini bildiren Büyükekşi, “Bir tarafta talep daralması, bir tarafta da fiyat baskısı. Avrupa’ya ihracatımızda Temmuz ayından itibaren sıkıntılar yaşanabilir” dedi.

İhracatın ithalatı karşılama oranının yeni bir çıpa olması gerektiğinin altını çizen Büyükekşi, kur konusunda büyük şikayetleri olduğunu söyledi. Büyükekşi, ihracat noktasındaki gelir akışının en düşük maliyetlerle kamu tarafından heç edilmesi amacıyla bir Kur İstikrar Fonu kurulması önerilerini yinelerken, fonun kaynağının kısa vadeli sıcak para girişlerinde yüzde 1’lik stopaj uygulanması olabileceğini kaydetti. Büyükekşi, “Kur İstikrar Fonu önerimiz ve kısa vadeli sıcak para girişlerine yüzde 1’lik stopaj uygulanması talebimiz, mutlaka değerlendirilmeli” diye konuştu. Esas konunun kur olduğuna dikkati çeken Büyükekşi, “Pariteye bir şey yapamayız ama kurla ilgili bir şeyler yapabiliriz. Kurda, Merkez Bankası döviz alım ihalelerindeki miktarı belki bir parça artırabilir. Kura yapılacak bir miktar iyileştirmenin ihracatımıza daha olumlu katkı sağlayacağını düşünüyoruz” diye konuştu. Öte yandan, euronun hem dolar hem de dolaylı olarak lira karşısındaki değer kaybı otomotiv, hazır giyim ve demir çelik sektörleri ile turizmi olumsuz etkiledi. Yunanistan krizinin patlak vermesiyle başlayan paritedeki düşüş, Avrupa ülkelerinin ortak ve kararlı bir politika üretememesine dayandırılıyor. Paritede yaşanan gelişmelerin ihracata yansımalarının ve ne tür önlemlerin alınabileceğine yönelik ilk toplantı geçen hafta yapılmıştı. Toplantıların devam edeceği belirtiliyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle