GeriEkonomi Büyük yatırım yapana 10 yıl ‘vergi tatili’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büyük yatırım yapana 10 yıl ‘vergi tatili’

Türkiye yerli ve yabancı yatırımları artırabilmek için ‘vergi tatili’ başlatmaya hazırlanıyor. Uygulamaya göre 150 milyon Euro’dan fazla yatırım yapanlar 10 yıl süreyle Kurumlar Vergisi ödemeyecek. Sonraki 5 yılda ise Kurumlar Vergisi yüzde 50 indirimli uygulanacak.

YABANCI yatırımcıların Türkiye’ye çekilmesi ve yerli yatırımcıların da komşu ülkelere kaçışının önlenmesi için büyük yatırıma ‘vergi tatili’ geliyor.

Vergi Konseyi’nin geçen yıl önerdiği büyük yatırımlara dönük teşvik tedbirleri için Gelirler Genel Müdürlüğü ile Vergi Konseyi yetkilileri ortak bir çalışma yürütüyor. Ana ilkelerde mutabakata varılan söz konusu çalışma, Hazine Müsteşarlığı ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) görüşünün alınmasından sonra vergi kanunlarında değişiklik öngören tasarıya eklenerek, Başbakanlığa gönderilecek.

Vergi Konseyi Başkanı Mustafa Uysal’ın verdiği bilgiye göre, yeni düzenleme ile hem Türkiye’nin bir yatırım üssüne dönüştürülmesi, hem de yabancı yatırımcılar için yatırım merkezi olması amaçlanıyor. Buna yönelik çeşitli vergisel teşviklerin hayata geçirilmesi öngörülüyor.

Büyük yatırımların teşviki çalışmalarında Vergi Konseyi, 150 milyon euro ve bunun üzerinde olan yerli ve yabancı yatırımlar için vergi tatili önerisinde bulundu. Bu öneride söz konusu yatırımlardan 10 yıl süreyle kurumlar vergisi alınmaması, bunu takip eden 5 yıllık dönemde de kurumlar vergisinin yarı yarıya tahsil edilmesi yeraldı.

Gelirler Genel Müdürlüğü ile yürütülen çalışmalarda, vergi tatili kabul görürken, bunun 2 kademeli uygulanması görüşü ağırlık kazandı. Buna göre, 50 milyon ile 150 milyon Euro arasındaki yatırımlara daha kısa, 150 milyon Euro’nun üzerindeki yatırımlara ise 10 yıl gibi daha uzun vadeli süreli kurumlar vergisi muafiyeti uygulanması üzerinde duruluyor. Buna ilişkin süreler, Hazine ve DPT ile yapılan değerlendirmeler sonrasında kesinleşecek.

HOLLANDA MODELİ

Bu tür yatırımlara bedelsiz arsa tahsisi gibi çeşitli kolaylıklar da hayata geçirilebilecek. Aynı şekilde yabancı yatırımcıların teknolojilerini de getirmesi için de, lisans bedelleri konusunda düşük vergi uygulanabilecek.

Bir başka düzenleme ile de Hollanda modeli ülkemizde de hayata geçirilerek, Türkiye, yatırım merkezi olacak.

Getirilecek yeni vergi düzenlemeleri ile Doğu Avrupa, Balkanlar, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetlerine yatırım yapacak yabancı yatırımcıların Türkiye’yi yatırım merkezi yapması sağlanacak. Bu kapsamda da, yabancı yatırımcıların kar paylarını Türkiye’ye getirmesi halinde bunlar vergilendirilmeyecek, bunların tekrar yurt dışına götürülmesi halinde ise stopaj şeklindeki vergilemede düşük oran uygulanacak. a.a.

Tatil uygulayan yatırımcıyı kapıyor

VERGİ
Konseyi Başkanı Mustafa Uysal, işsizlik oranının ciddi boyutlara ulaştığı Türkiye’de yerli yatırımcıların Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Suriye gibi çevre ülkelere yatırıma yöneldiğini, yabancı sermayenin de Türkiye’ye fazla rağbet göstermediğini belirtti.

Bu aşamada yerli ve yabancı yatırımcının önünü açma zorunluluğu bulunduğunu kaydeden Uysal, Türkiye’nin yatırım potansiyelinin sadece 20’de birini değerlendirebildiğini bildirdi.

Uysal, bu şartlarda yatırımcıya ciddi anlamda bir güvence ve vergi kolaylığı getirilmesi gerektiğini de belirterek, bunun yolunun vergi tatilinden geçtiğini söyledi.

Bugün yabancı yatırımlardan ciddi anlamda pay alan Orta ve Doğu Avrupa’daki 25 ülkeden 19’unun, 17 Asya ülkesinin 13’ünün, Afrika’daki 23 ülkeden de 16’sının vergi tatili uyguladığını anlatan Mustafa Uysal, bu yöndeki bir düzenleme ile Türkiye’nin de yerli ve yabancı büyük yatırımcılar için cazip hale geleceğini savundu.

Saydamlıkta 74 puanı olan Türkiye’nin saydamlık endeksinin eşdeğer vergisinin yüzde 36’yı bulduğuna da işaret eden Konsey Başkanı, Türkiye’nin bu tabloyu tersine döndürecek adımları acilen atmasının zorunluluğuna da dikkat çekti.

Hollanda Modeli ile de Türkiye’nin yatırım merkezi haline dönüşeceğini vurgulayan Uysal, ‘Ne olacak? Adam gelip ofisini burada açacak. Senin altyapını kullanacak. Finansal piyasalarından yararlanacak. Turizm amaçlı katkı sağlayacak. Türkiye’ye ayağı alıştığı için belki burada da yatırım yapacak’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle