Büyük marketlerin kaderi valilere kalacak

Hürriyet Haber
25.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Büyük mağazalar konusunda AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Fatih Arıkan'ın önceki gün TBMM Başkanlığı'na sunduğu kanun teklifinin ardından, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın hazırladığı 'Büyük Mağazalar" kanunu tasarı taslağı da dün Başbakanlığa gönderildi.

Arıkan'ın teklifinde büyük mağazaların 10.00 ile 20.00 saatleri arasında çalışmaları öngörülürken, Bakanlığın teklifinde çalışma saatlerini düzenleme yetkisi Valiliklere bırakıldı. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, her iki teklifin de Meclis Komisyonu'nda birleştirilebileceğini söyledi. Taslakla büyük mağazaların, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi belirli kurallar çerçeveside faaliyette bulunmaları, küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik istismar edici taleplerin önlenmesi, bu kesimin korunması, büyük mağazaların tedarikçi işletmelere yapacakları ödemelerin belirli esaslara bağlanması öngörülüyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 2000 yılı Kasım, 2001 yılı Şubat aylarında yaşanan ekonomik krizle büyük mağazaların gelişim sürecinin yavaşlama seyrine girdiği, ancak ekonominin kendisini toparlamasıyla birlikte yeniden bu alanda gelişim ve yaygınlaşma yaşandığı kaydedildi.

4-5 BİN BÜYÜK MAĞAZA: Ekonomik gelişimle birlikte, satış alanı büyüklüğü 400 metrekarenin üzerinde 4-5 bin civarında büyük mağaza bulunduğunun tahmin edildiği ifade edilen açıklamada, bu rakamın her geçen gün artmaya devam ettiği belirtildi. Bu mağazaların kuruluşu için, kent planlaması aşamasında önceden alanlar ayrılmamış olması nedeniyle, genellikle kent içinde kalmış büyük mağazacılık faaliyetine elverişli olmayan arsalarda yapılan veya önceden yapılmış yapılarda büyük mağazacılığın yapılmakta olduğuna dikkat çekilerek, şöyle denildi: "Büyük mağazaların hiç bir standarda tabi olmaksızın, bu şekilde faaliyette bulunmaları, beraberinde bazı sorunların ve sıkıntıların ortaya çıkmasına yol açmıştır. Gelişmiş ülkelerde büyük mağazacılık gelişim sürecinde, bu çeşit alışveriş merkezlerinin ortaya çıkardıkları benzer sorunlar, yapılan hukuki düzenlemelerle giderilmeye çalışılmışır."

Metro: Bu yasa bizi ürkütür

METRO AG Türkiye Temsilcisi Nurdan Tümbek Tekeoğlu, büyük mağazalara ilişkin yasa tasarısının çıkması halinde bunun Metro Group'u ürküteceğini belirtti. Tekeoğlu, Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği yönetiminin Ali Coşkun ile gelecek hafta görüşmeyi planladığını kaydetti. Büyük mağazaların Pazar günü kapatılması ve çalışma saatlerinin kısıtlanması halinde yüzde 25'lik ciro, yüzde 20'lik istihdam kaybının söz konusu olacağını belirten Tekeoğlu, "Almanya, Avusturya ve İngiltere'de büyük mağazaların 7 gün 24 saat çalışması için kanun tasarısı hazırlarken, bunu çok yanlış buluyoruz" dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı