GeriEkonomi Bütçe yıla 1 milyar lira fazlayla başladı, Şimşek ‘Popülizm yok’ dedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bütçe yıla 1 milyar lira fazlayla başladı, Şimşek ‘Popülizm yok’ dedi

Bütçe yıla 1 milyar lira fazlayla başladı, Şimşek ‘Popülizm yok’ dedi
refid:17033479 ilişkili resim dosyası

Geçen yılı 39.6 milyar lira açıkla kapatan bütçe, 2011’in ilk ayında 1 milyar lira fazla verdi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçenin 21 yıllık süreçte ocak ayında ikinci kez fazla verdiğine dikkat çekerek “Popülizm yapmıyoruz. Seçim yılı da olsa mali disipline devam ediyoruz. Bütçe sonuçları da bunu gösteriyor” dedi. Geçen yılın ocak ayında bütçenin 3 milyar 121 milyon lira açık verdiğini hatırlatan Mehmet Şimşek, dün açıklanan bütçe verilerini şöyle değerlendirdi:

Bütçe ocak ayında 1 milyar 5 milyon lira fazla verdi. Böylece 1990 yılından bugüne kadar geçen 21 yıllık süreçte, ocak ayında bütçenin fazla verdiği tek yıl olan 2006’dan sonra, ilk defa bu yılın ocak ayında bütçe fazla verdi. 2006-2010 dönemini kapsayan son 5 yıllık süreçte ise Merkezi Yönetim Bütçesi, en son geçen yılın ağustos ayında fazla vermişti. Bu dönemde bütçenin fazla verdiği diğer aylar da, 2006 yılı ocak, mayıs, haziran, ağustos ve kasım ayları, 2007 yılı mart, mayıs, ağustos ve kasım ayları, 2008 yılı şubat, mayıs, haziran ve ağustos ayları ile 2010 yılı mayıs ayı oldu.

Mali disiplin devam ediyor

Bütçe açığının yanı sıra faiz dışı fazlada da iyi bir performans gösterildiğini belirten Şimşek, ocakta faiz dışı fazlanın, önceki yılın aynı ayına göre yüzde 62 artışla 4 milyar 809 milyon liraya yükseldiğine dikkat çekti. Ekonomide ve bütçe uygulamalarında işi başından beri sıkı tuttuklarını dile getiren Şimşek, şunları dile getirdi: “Popülizm yapmadık. Seçim yılı da olsa, mali disipline devam ediyoruz. Bütçe sonuçları da bunu gösteriyor. 2010 yılı ocak ayında 3.1 milyar lira açık veren bütçenin bu yıl aynı ayda 1 milyar lira fazla vermesi, faiz dışı fazlanın da 4,8 milyar lirayı geçmesi işi ne kadar sıkı tuttuğumuzun bir göstergesidir. Rakamların iyi olması rehavete kapılacağız anlamına da gelmeyecek. Bundan sonra da mali disiplin aynen devam edecek. Bunun sonucunda da ekonomideki hedefleri tutturacağız.

Gider azaldı, gelir arttı

MALİYE Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre 2011 yılına ilişkin bazı bütçe gerçeklemeleri şöyle:
Bu yılın ilk ayında bütçe gelirleri geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20.4 artarak 23.5 milyar TL olurken, bütçe giderleri ise binde 7 oranında azalarak 22.5 milyar TL oldu.
Faiz dışı fazla geçen yılın aynı ayına göre yüzde 62 oranında artarak 4 milyar 809 milyon TL olarak gerçekleşti.
Vergi gelirleri geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14.2 artarak 19.8 milyar TL’ye ulaştı. Harç gelirleri yüzde 109.2 artarken, kurumlar vergisi yüzde 28 ve ithalde alınan katma değer vergisi yüzde 5.1 azaldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle