GeriEkonomi Bush'a, ‘Türkiye’ye destek verelim' mektubu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush'a, ‘Türkiye’ye destek verelim' mektubu

ABD Temciler Meclisi, Başkan Bush'tan Türkiye'ye maddi destek verilmesini istedi. Bush'a bir mektup gönderen Temsilciler Meclisi'nin 36 üyesi, bir kez daha ABD'nin yanında yer aldığı vurgulanan Türkiye'den ‘‘vazgeçilmez müttefik’’ olarak söz ederek, ABD yönetiminin de Türkiye’ye destek vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Başkan George Bush'a bir mektup gönderen ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye'ye, ekonomisindeki krizin aşılması için ‘‘maddi destek’’ verilmesi çağrısında bulundu. Mektubu kaleme alan Temsilciler Meclisi'nin 36 üyesi bu desteğin dayanağını ise, ‘‘Türkiye'nin zor dönemlerde hep ABD'nin yanında yer alarak dostluğunu defalarca kanıtlamasını’’ gösterdi.

Aralarında Dan Burton, Tom Lantos, Doug Bereuter gibi Temsilciler Meclisi'nin önemli komitelerinin yöneticileri konumundaki milletvekillerinin de bulunduğu 36 üyenin ortaklaşa kaleme aldığı mektupta, Türkiye'den övgüyle söz edildi. ‘‘Tarihin güç bir saatinde, Türk Hükümeti ve Türk halkı, özgürlüğün ortak savunması ve insanlık onuru için kararlı bir şekilde ve bir kez daha ABD'nin yanında yer aldı’’ denilen mektupqta, son 50 yılda yaşanan tüm uluslararası krizlerde, Türkiye'nin, her iki ülkenin kaderinin ortak olduğunu görerek ilkeli kararlarla ABD'nin çıkarlarına destek verdiği vurgulandı.

Mektupta, coğrafi konumu ile NATO ve ABD adına jeostratejik sorumluluklar üstlenmeye hazır olmasının Türkiye'yi, Soğuk Savaş'tan bu yana ‘‘vazgeçilmez müttefik’’ haline getirdiği vurgulanırken, ‘‘Türkiye ile ABD'nin stratejik çıkarlarının, Ortadoğu'dan Orta Asya'ya kadar uzanan çok geniş bir alanda örtüştüğü ve ilişkinin stratejik ortaklık haline dönüştüğü’’ belirtildi. Terörizme karşı savaşla uygar dünyanın bir sınav yaşadığını ifade eden üyeler, 11 Eylül saldırılarının ardından NATO'nun 5'inci maddesine işlerlik kazandırmak isteyenlerin başında Türkiye'nin geldiğine dikkat çekti. Nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Türkiye'nin İKÖ'nün ılımlı mesajlar vermesi için de kararlılık ve başarı sergilediği belirtildi.

TÜRKİYE BUNU HAK EDİYOR

‘‘Bugün, Türkiye, koşulsuz olarak istediğimiz yardımı vermeye hazır. Türkiye'nin özgürlüğün bedelini anladığını da unutmayalım. 1984'ten 1999'a kadar, Türkiye, acımasız terör kampanyasıyla mücadelede 30 bin yurttaşını yitirdi ve binlercesi yaralandı’’ denilen mektupta, Türkiye'nin sıkıntılarına da değinildi. Türkiye'nin bir ekonomik kriz yaşarken ABD'nin yanında yer aldığını ve ayrıca Irak'ta Saddam'ın 10 yıldır kıskaçta tutulmasının yükünün Türkiye'ye çok pahalıya mal olduğunu belirtilirken, 11 Eylül'ün, zaten güçlük içindeki Türk ekonomisi için yeni bir darbe oluşturduğu ifade edildi. Mektup, şöyle devem etti.

‘‘Sayın Başkan, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve TBMM Başkanı'na verilen destek için birer teşekkür mektubu yolladık. Ayrıca, Türk ekonomisinin güçlüklerinin giderilmesi ve uygulanmakta olan reformlara destek olmak için, ABD Yönetimi'ni, elden gelen, mümkün ve gerekli olan yardımları yapması için cesaretlendireceğimize söz verdik. ABD'nin, Türk ekonomisindeki güçlüklerinin azaltılması için bir yol bulmasının Türk müttefiklerimiz için maddi ve manevi ne denli büyük bir cesaret verme olacağını gözden geçirmenizi istiyoruz. Bu, borçların affı, ticari ödünler, çok taraflı yardım gibi yollarla yapılabilir. Bu olağanüstü dönemde, büyük maliyet üstlenerek ülkemize destek veren Türkiye gibi bir müttefik, bunların değerlendirilmesini haketmektedir.’’

HENÜZ KESİN KARAR YOK

ABD Yönetimi, Türkiye'ye maddi yardım vermenin yollarını arıyor. Türkiye-IMF ilişkilerinde nüfuzunu kullanmaya daha önce karar veren Washington özellikle savunma, güvenlik ve ticaret alanlarında bazı ilave yardımları gözden geçiriyor. Geçmişten kalan askeri satış borçlarının silinmesi, ihtiyaç fazlası bazı askeri teçhizatın transferi ve tekstil kotalarında kolaylıklar gibi önlemler üzerinde çalışılıyor. Ancak, henüz kesinleşen bir karar bulunmuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle