GeriEkonomi Bush: Çevrecileri bırakın enerjiye yatırım yapın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush: Çevrecileri bırakın enerjiye yatırım yapın

Türkiye'nin Enerji Bakanı Cumhur Ersümer başkanlığındaki 166 kişilik bir ekiple temsil edildiği 5 bin kişilik ‘‘Enerji Zirvesi’’, Houston'da başladı. ABD eski Başkanı George Bush, ‘‘Çevrecilere çok kızıyorum. Nerede enerji yatırımı varsa, karyı çıkıyorlar. Bütün hükümetler enerji yatırımına yönelmeli’’ dedi.

Gelecek bin yıldaki enerji sorununu tartışmak üzere düzenlenen ve yüzyılın son enerji konferansı olma özelliğini taşıyan Dünya Enerji Kongresi, 73 ülkeden 5 bin kişinin katıldığı parlak bir törenle Houston'da başladı.

Türkiye'nin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer başkanlığında kamu ve özel sektörden yaklaşık 100 kişi ve 66 firmayla temsil edildiği kongre eski ABD Başkanı George Bush'un konuşmasıyla açıldı. Ucuz, kesintisiz ve güvenilir enerji sağlanmasına yönelik tartışmaların yapıldığı ve her üç yılda bir düzenlenen bu geleneksel kongrede alınan kararlar hükümet politikalarına ışık tutma özelliğini taşıyor.

ÇEVRECİLERE KIZIYORUM

Oğlu halen Teksas Valisi olan, eski petrolcü George Bush, ABD'nin bu kongre için altı yıldır hazırlandığını belirterek, şunları söyledi:

‘‘Enerjiden yararlanma açısından gelişmiş, gelişmemiş ülke ayrımı ortadan kalktı. Petrol işini bıraktığım 33 yıl öncesinden bugüne enerji teknolojileri akıl almaz ölçüde gelişti. Ancak çevrecilere kızıyorum. Nerede bir enerji yatırımı yapılsa çevreciler buna karşı çıkıyor.’’

Enerjinin alım satımı konusunda dünyanın pekçok ülkesinde koruma engelleri olduğunu söyleyen Bush, ‘‘ABD dahil bütün ülkeler bu engelleri kaldırmalı. Hükümetler enerji yatırımlarını özendirmeli’’ diye konuştu. İki kutuplu dünyaya özgü korkunun çok geride kaldığını vurgulayın Bush, dünyadaki tüm ekonomik ve politik krizlere rağmen ‘Yeni dünya düzeni’ konusundaki iyimserliğini sürdürdüğünü kaydetti. Bush konuşmasını kongrenin dünya barışına katkıda bulunması dileğiyle noktaladı.

18 Eylül'e kadar devam edecek olan Kongre, Türkiye'nin Türkmen doğalgazı (Hazar Geçişi) ve Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattı projeleri konusunda ABD yetkilileri ve petrol şirketleriyle yapacağı görüşmeler açısından da önem taşıyor. Bakan Ersümer kongre programı kapsamında ABD Enerji Bakanı Richardson ve ABD Başkanı Bill Clinton'un enerji konusunda özel olarak görevlendirdiği Büyükelçi Richard Morningstar'ın yanısıra Amaco Bechtel, Unocal, Westinghouse, Pasific Corporation gibi şirketlerle de görüşecek.

Türkiye, iyi pişmiş hindi

Kongre kapsamında çeşitli ülkelerden 266 enerji firmasının katıldığı ve Türkiye'nin 66 firma ile katıldığı sergi ABD Enerji Bakanı William Richardson açtı. Tören öncesinde dünyanın heryerinden bu kongreyi izlemek üzere gelen gazeteciler için Dünya Enerji Kongresi Başkanı John Baker bir basın toplantısı düzenledi. Baker'in bu toplantıda yaptığı bir espri Türkiye açısından yakışıksız bulundu. Baker bir Türk gazetecinin dünyadaki ekonomik kriz karşısında Türkiye'nin de dahil olduğu büyük enerji projelerinin geleceğini nasıl gördüğü sorusuna Türkiye'nin İngilizce'deki ‘Hindi’nin anlamını çağrıştıran bir karşılık verdi: ‘‘Turkey is a brilliant place, well-done’’

Türkiye'nin enerji açısından iyi bir coğrafi konumda olduğu anlamına gelen bu cümlenin sonundaki ‘‘well-done’’ kelimesi bu ifadenin aynı zamanda ‘İyi pişmiş bir hindi’ esprisini içerdiği yorumlarına neden oldu. Baker bu cümleyi söylerken salondan yükselen kahkahalar, bu yorumları doğruladı.

5 bin delegede akıllı kart var

ABD'nin iletişim, petrol, uzay teknolojisi ve tıp alanındaki en önde gelen merkezi kabul edilen Houston'daki kongre, dünyanın iletişimde geldiği son noktayı da gösterdi. Kayıtlı 5 bin delege, kendilerine verilen yaka kartlarında yer alan bir ‘chip’i kongre merkezindeki bilgisayarlara dokundurarak kendilerine bir mesaj gelip gelmediğini ekrandan izleyebiliyorlar. Delegeler aynı ‘chip’le onlarca ayrı salonda düzenlenen panel ve oturum programlarını da takip edebiliyorlar.

Kongre kapsamında 24 otel delegelere ayrılırken, Houston'daki diğer otellerde de yer bulma sıkıntısı yaşandı.

Türkiye'den 29 kamu kuruluşunun temsilci gönderdiği kongreyi 15'i Türk, yüze yakın medya mensubu takip ediyor. Kongrede politikacı, bilim adamı ve işadamlarının katıldığı panel ve tartışmaların yanısıra, yöresel özellikleri ağır basan sosyal etkinlikler de yer alıyor. Program kapsamında 5 bin kişiye bir rodeo gösterisi ile bale ve senfoni konserleri de yer alıyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle