GeriEkonomi Bursu için destek oldum, New York'a taksi yarattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bursu için destek oldum, New York'a taksi yarattı

Bursu için destek oldum, New York'a taksi yarattı
refid:16952010 ilişkili resim dosyası

ÜNİVERSİTE kökenim endüstri tasarımı olduğundan otomotiv sektöründe tasarımla ilgili her türlü yeniliğe ve habere çok daha fazla ilgi gösteririm.

İşin mekaniğinden çok bildiğim bir konuyla ilgili daha net yorumlarda bulunabiliyorum. Dünya otomotivinde son yıllarda bildiğiniz gibi Türk tasarımcıların sayılarında ciddi bir artış yaşanıyor. Murat Günak, Murat Güler ve Hasip Girgin ilk akla gelenler. Daha bilmediğimiz pek çok Türk tasarımcı dev şirketlerin bünyesinde çalışıyorlar. Sonuçta dileğimiz bu kişilerin sayılarının artması. Ama tabii ki bunun için imkan ve destek de gerekiyor.

Burs için yardım istedi

Bundan tam 5 yıl önce Ahmet Çağrı Selçuklu (solda) isimli genç bir tasarımcıyla ilgili bir yazı yazmıştım.

2004 yılında Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık bölümünden mezun olan Selçuklu, İtalya'da endüstri ürünleri tasarımı üzerine 1 yıl master yapmış ve daha sonra tasarım tutkusu nedeniyle Avrupa'nın en önemli tasarım okulu Instituto Europe di Design'e (IED) başvurmuştu. Okul mülakata bile gerek duymadan kendisini kabul etmiş ama Selçuklu burs bulamadığı için okul için gereken ödemeyi yapamamıştı. İşte o noktada bana mail atarak yardım istemişti. Sonuçta böyle bir isteğe kayıtsız kalamazdım ve hemen bu konuda bir yazı yazarak burs için harekete geçilmesini istemiştim. Sonuçta yazdığım yazı etkili olmuş ve Selçuklu Koç Holding'den gerekli bursu bularak IED'e girip kendisi için çok önemli eğitimi almıştı.

Yeni Doblo'da görev almış

'Peki bunları niye anlatıyorsun?' diye sorabilirsiniz. Geçtiğimiz hafta Karsan'ın taksi projesinin tanıtımı için New York'tayken Ahmet Çağrı Selçuklu ile karşılaştım. Selçuklu, benim yazımın etkisiyle bursu aldığını ve eğitimini tamamladığını belirterek verdiğim destek için çok içten teşekkür etti. Selçuklu eğitimini tamamladıktan sonra Tofaş'ta 3 yıl çalışmış. Minicargo, Linea ve yeni Doblo projelerinde görev almış. 1 yıl önce de Karsan'a transfer olmuş.

Tarihe geçecek ekipte

Evet sıkı durun, Selçuklu Karsan'ın New York taksi ihalesi için geliştirdiği V1 isimli aracın tasarımını yapan kişi. Daha doğrusu tasarım şefi ve belki de ilk Türk malı otomobili yaratıp tarihe geçecek ekibin üyesi. Açıkçası Selçuklu'nun bu başarısında küçük de olsa benim de bir katkım olduğu için çok mutlu oldum. Elbette Selçuklu, benim yazım olmasa da bu noktalara gelebilecek yeteneğe sahip bir kişi. Ama doğru yerde doğru zamanda veribileceğimiz desteğin beraberinde neleri getirdiğinin çok önemli bir örneği.

Tebrikler Ahmet Çağrı Selçuklu. Umarım Türkiye'den senin gibi daha bir çok tasarımcı çıkar.

2. El ticari araç ilanları için tıklayın


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle