GeriEkonomi Bursa vagon üretiminde kararlı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bursa vagon üretiminde kararlı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, hedeflerinin önümüzdeki yaz Bursa'nın kendi ürettiği vagonunu raya indirmek olduğunu bildirdi.

Altepe, yaptığı açıklamada, Bursa'nın her sıkıntısını aşacak, talebini karşılayacak güçte olduğunu belirterek, bu gücü harekete geçireceklerini ifade etti.

İnsanların yaşamak istediği kentlerden biri olan, son 50 yılda 17 kat büyüyen Bursa'yı tüm dinamikleriyle birlikte geleceğe taşıyacaklarını vurgulayan Altepe, “Uludağ'dan sahillerine kadar tüm Bursa, Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğunda. Elimizin uzandığı her yere giderek, tüm kentin geleceğe ulaşmasına katkı koyacağız. Bu kentin her türlü sıkıntısı bizim derdimiz” dedi

Altepe, kent içi ulaşımdaki problemleri çözmek için ulaşım ana planının revize edildiğini dile getirerek, şunları kaydetti:
“Ulaşımda sadece proje yaparak çözüm üretmek yeteli değil. Tüm kent dinamikleriyle bir araya gelerek konuyu sosyolojik olarak da ele alıyoruz. Kent içi ulaşımın en önemli çözüm noktası raylı sistemdir. Kentte raylı sistemin yaygınlaşması için Bursa'nın kendi vagonlarını üretmesi gerektiğine inandık. Bununla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hedefimiz önümüzdeki yaz Bursa'nın kendi ürettiği ilk vagonu raya indirmek. Bunu yapmak için gücümüz var. 'Kriz ortamında bunu nasıl yapacaksınız?' diye soranlar var. Kriz ortamında 6,2 milyon liraya vagon alınabiliyorsa, biz de kendi ürünümüzü ortaya koyabiliriz. Bursa'nın gücünü göstereceğiz.”

Bursa'da yalnızca şehir içi ulaşımda değil şehirler arası ve hatta ülkeler arası ulaşımda da önemli adımlar atacaklarını belirten Altepe, deniz ulaşımına Kadıköy-Kabataş seferlerini eklediklerini anımsattı.

Altepe, hava ulaşımı konusunda ise Yunuseli Havaalanı'nı aktif hale getirmeyi hedeflediklerini vurgulayarak “Bursa'da birçok uçak sahibi iş adamımız var. Hiçbirinin uçakları Bursa'dan kalkıp inemiyor. 400–500 nüfuslu bölgelerin hava alanlarında onlarca uçak var. Sürekli hareket halindeler. Türkiye'nin 4. büyük kentiyiz ancak hava alanımıza helikopter dahi inmiyor. Bunu iş adamlarımızın da desteği ile en kısa zamanda çözeceğiz” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle