GeriEkonomi Bursa tekstil ihracatında geriliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bursa tekstil ihracatında geriliyor

Türkiye'nin önemli tekstil ve konfeksiyon merkezlerinden Bursa'dan yılın ilk yarısında yapılan ihracat, tekstilde yüzde 27,2, hazır giyim ve konfeksiyonda ise yüzde 32,5 oranında düştü.

Bu dönemde, tekstil ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörlerinin ihracatı ise 629 milyon 385 bin dolar olarak gerçekleşti.

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) kayıtlarından derlediği bilgiye göre, ocak-haziran döneminde yüzde 27,2'lik düşüşle 410 milyon 380 bin dolara gerileyen tekstil ihracatı, geçen yılın aynı döneminde 563 milyon 883 bin doları bulmuştu.

Aynı dönemde, yüzde 32,5'lik gerilemeyle 219 milyon 5 bin dolarda kalan hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı ise geçen yılın aynı döneminde 324 milyon 470 bin dolar olarak gerçekleşmişti.

Yılın ilk yarısında, tekstil alanında 10 serbest bölgeyle 107 ülke ve özerk bölgeye ihracat yapılırken, hazır giyim ve konfeksiyonda 6 serbest bölgeyle 98 ülke ve özerk bölgeye ulaşıldı.

Gelişmiş batı ülkelerinde ihracatta düşüş gözlenirken, komşu ve çevre ülkelerde önemli oranlarda ihracat artışları kaydedildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle