GeriEkonomi Bundesliga sağ olsun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bundesliga sağ olsun

Bundesliga sağ olsun

Uçak krizi sonrası Antalya’ya gelmekten vazgeçen Rus takımlarının yerini Almanlar aldı. Almanya’nın iki futbol ligi Bundesliga ve Bundesliga 2’deki 36 takımın yarısı Antalya’da kampa girdi.

AVRUPA’da futbola ara verilmesiyle 1500 takım Antalya’nın yolunu tuttu. Rus takımları yaşanan uçak krizi nedeniyle rezervasyonlarını iptal etseler de Alman takımları turizmcileri sevindirdi. Bundesliga ve Bundesliga 2’deki 36 takımın 18’i devre arası kampı için Antalya’yı tercih etti. Bu yıl futbol turizmi gelirlerinin 100 milyon Euro’dan 50 milyon Euro’ya gerilediğini söyleyen Spor Turizmi Birliği Başkanı Ferit Turgut, “Bundesliga’nın köklü kulüpleri Stuttgart, Hamburg, Werder Bremen gibi takımlar Antalya’ya geliyor. Ayrıca Hollanda ve Avusturya kulüpleri de Antalya’da olacak. Rusları kaybettik ancak Avrupalıyı çekmeyi başardık. Gelirler düşse de bizim için sevindirici bir gelişme” dedi. 

70 ÜLKEDEN TAKIM

Avrupalı takımların 7 ile 10 gün arasında Antalya’da konaklayacağını ve hazırlık maçları yapacağını anlatan Ferit Turgut, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu yıl rezervasyonu kesinleşen 1500 takım bulunuyor. Bu takımların birçoğu gelmeye başladı. 70’e yakın ülkeden takım geliyor. Ancak Almanya, Avusturya, Hollanda ve İsviçre takımları bu ülkeler arasında öne çıkanlar. Rus takımlarının kamp merkezi Antalya’ydı. Ancak yaşanan kriz sonrası bu yıl hiçbir Rus takımı Antalya’ya gelmedi. Krizin önümüzdeki dönemde son bulmasıyla tekrar bu takımların Antalya’ya geleceğini umuyorum.”

AJAX DA ANTALYA’DA

Bu yıl Stuttgart, Hamburg, Werder Bremen, Ajax ve Austria Wien gibi Avrupa’nın önde gelen kulüplerinin Antalya’yı tercih ettiğini söyleyen Ferit Turgut, “Alman Bundesliga’dan 7, Bundesliga 2’den ise 11 kulüp Antalya’da kampa girdi. Geri kalan 18 kulüp ise 7 farklı ülkeye dağıldı. Bu alanda en büyük rakiplerimiz ise İspanya ve Dubai” diye konuştu.

Antalya’da kamp yapacak bazı takımlar

Almanya

Hertha Berlin
Mönchengladbach
Hamburg
Hannover
Stuttgart
Werder Bremen
Darmstadt

Hollanda

Ajax
Avusturya
Salzburg
Avusturya Wien
İsviçre
Young Boys

Kupa maçları da etkiliyor

TÜRKİYE liglerindeki takımların da kamp için Antalya’yı tercih ettiğini anlatan Ferit Turgut, şu değerlendirmeyi yaptı: “Avrupalı takımlar 7 ile 10 gün arasında kalıyor. Türk takımları ise 3 ile 6 gün arasında konaklıyor. Bunun en önemli nedeni ise Ziraat Türkiye Kupası maçları. Bu maçların devre arasında olması bizi de etkiliyor. Takımlar hemen geri dönüyor. Aslında kamp konsantrasyon için çok önemli bir dönemdir. Ancak kulüpler bu maçlar nedeniyle kampı erken noktalıyor.”

50 milyon Euro

Antalya’nın bu yıl kamp turizmi gelirleri

1500
Antalya’da kampa girecek takım sayısı

70
Antalya’da kampa giren takımların ülke sayısı

140
Antalya’daki futbol sahası sayısı

35 bin Euro
Antalya’da kampa giren bir takımın ortalama maliyeti

900
Bu yıl kamp için rezervasyonlarını iptal eden takımların sayısı

7 gün
Avrupalı takımların kamp için konaklama süresi

23
Kamp turizmi için futbol sahası bulunan otel sayısı


Yorumları Göster
Yorumları Gizle