GeriEkonomi Bulut, 88 bin vergi kaçakçısını yakaladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bulut, 88 bin vergi kaçakçısını yakaladı

İlçesindeki tüm konut ve işyerlerini kurduğu bilgisayar sistemi ile takibe alan Bahçelievler Belediye Başkanı Saffet Bulut, 88 bin vergi kaçağını yakaladı. Bulut, 3 yıl içinde ilçesinde vergi aldığı konut ve işyeri sayısını 82 binden 170 bine çıkarmayı başardı.

Saffet Bulut göreve başladığında 487 bin nüfuslu belediye sınırları içinde sadece 82 bin mükellefin olduğunu gördü. Bulut bunun üzerine 1995'de 120 milyar lira harcayarak bir bilgi işlem merkezi kurdu. İlçe sınırları içindeki konut, işyeri, bina sayısı tek tek belirlenerek bilgisayara yüklendi. Yapılan tespitler sonunda ilçe sınırları içindeki mükellef sayısının 170 bin olduğu ortaya çıktı. Ardından eksik beyanname veren veya hiç vermeyen 88 bin mükellefe tebligat yapıldı. Sonunda Bahçelievler Belediyesi'nin ortalama günlük geliri 8 milyar lirayı buldu.

Maliye Bakanlığı'na göre bugün Bahçelievler İstanbul'un dördüncü zengin ilçesi durumunda. Eğer Türkiye'deki kentlerin dağılımına göre bir sınıflandırma yapılsa Bahçelievler Türkiye'deki kent sıralamasında 33'ncü sırada bulunacaktı. Bulut, ‘‘kent bilgi işlem merkezi’’ 120 milyar liralık yatırım yaptıklarını ve hedefe ulaştıklarını belirterek şunları söyledi: ‘‘İlk geldiğimde kasamıza baktım günlük gelirimiz 300-350 milyon lira. İlçemiz giderek büyüyor, yeni yatırım yapmak gerekiyor. Fakat gelirlerimizi artıramıyoruz. O nedenle 1995 yılında 120 milyar lira harcayarak kent bilgi işlem merkezi kurduk. Tek tek de Gelir Vergisi, Emlak Vergisi mükelleflerini belirlemeye başladık. Bunun için tapuyla da işbirliği yaptık. Sonunda 138 bin 163 konut, 22 bin 318 işyeri ve 170 bin vergi mükellefi olduğunu belirledik. Kimileri hiç Emlak Vergisi beyannamesi vermemiş, kimisi de eksik vermiş. Bu kişilere tebligat yaparak alacakları tahsil ettik. Böyle ilçe sınırları içinde ekonomiyi kayıt altına aldık. Ancak, vatandaşın vergisini rahat ödeyeceği bir ortamda yarattık. Yeni taşındığımız Belediye binasının alt katını vergi dairesi olarak ayırdık. Vatandaşlarımız gelip işlemlerini yapıyor, kuyruk olmuyor. Beklemek durumunda olan vatandaşlar ise oturup çay içebiliyor. Odamdaki monitörden Vergi Dairesi'nin nasıl çalıştığını, kalabalık olup olmadığını da sürekli denetliyorum’’Yorumları Göster
Yorumları Gizle