Bulgaristan 3 euroya yıkıyor

A.A.
22.08.2015 - 14:58 | Son Güncelleme:

Bulgaristan Türkiye sınırına koyduğu dezenfeksiyon sisteminden yaz aylarında ciddi para kazanıyor. 2011'de şap riskine karşı başlatılan uygulamada araç başına 3 euro alınıyor. İstatistiklere göre geçen yıl Kapıkule'den 480 bin araç çıkış yapmıştı.

Bulgaristan, dönem dönem uygulamaya koyduğu dezenfeksiyon sisteminden en çok gurbetçi sezonunda para kazanıyor. Bulgaristan hazinesini maddi açıdan rahatlattığı için "altın göl" olarak bilinen uygulama kapsamında, Türkiye'den geçiş yapan araçlar, sensörlü çalışan ve ilaçlı su sıkan fıskiyeler tarafından kısa süreliğine yıkanıyor. Bulgaristan, bu işlem için 3 euro ücret alıyor. Daha önce de uygulamaya konulan ancak aksaklıklar nedeniyle uzun süredir uygulanmayan dezenfeksiyon sistemi temmuz ayı sonlarında yeniden devreye alındı.

Bulgaristan 3 euroya yıkıyor KURBANLIKTA ŞAP TARTIŞMASI

UYGULAMA KARIŞIKLIĞI

Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı'nın, 2011'de şap hastalığına karşı Kapıkule'den geçen otomobilleri dezenfekte etmeye başlamasıyla "altın göl" olarak anılmaya başlanan uygulama, özelleştirilmesi sonrasında işlemin ilaçlı su yerine
musluk suyuyla yapıldığı iddiaları üzerine iptal edilmişti. Bulgaristan bu tarihten sonra zaman zaman uygulamayı kaldırdı, özellikle yaz aylarında ara ara sürdürdü. Komşu, bu dönem dezenfeksiyon uygulamasına temmuz ayı sonlarında yeniden başladı.

Bulgaristan 3 euroya yıkıyor

AĞUSTOSTA GÖLDEN "ALTIN" FIŞKIRIYOR

Gurbetçi yoğunluğunun yaşandığı Kapıkule'nin karşısındaki Kapitan Andreevo Sınır Kapısı'ndaki dezenfeksiyon sistemi en çok gurbetçilerin dönüş yolunda çalışıyor. Yurtdışında yaşayan gurbetçiler izinlerini geçirmek üzere geldikleri Türkiye'den ayrılışlarında en çok Kapıkule'yi kullanıyor, Bulgaristan'a geçen her araç, bu ülkenin hazinesine dezenfeksiyon ücreti olarak 3 euro bırakıyor. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'nün istatistiklerine göre Kapıkule'den en çok araç temmuz, ağustos ve eylül aylarında gurbetçilerin dönüş zamanlarında çıkış yapıyor. İstatistiklere göre geçen yıl Kapıkule'den 480 bin araç çıkış yaptı. Bu araçlardan 205 bini temmuz ve ekim aylarında çıkışını gerçekleştirdi. Bu dönem çıkışların en yüksek olduğu ağustos ayında da 112 bin araç Kapıkule'den Bulgaristan'a giriş yaptı.

Bulgaristan 3 euroya yıkıyor

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı