Buğday fiyatı IMF'ye uyacak

Hürriyet Haber
17.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

TARIM ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, buğday taban fiyatını yakında açıklayacaklarını ve açıklayacakları rakamdan herkesn memnun olacağını belirterek, ‘‘Tabanfiyatı açıklarken IMF'ye verdiğimiz mektubu delmeyeceğiz. Bunun tedbirini bir yıl önceden aldık’’ dedi.

Gökalp, A.A.'ya yaptığı açıklamada, bugüne kadar kendisinintaban fiyat konusunda hiçbir beyanatının bulunmadığını belirterek, taban fiyat konusunda çeşitli kurum ve kuruluşların hesaplamalar yaptıklarını söyledi.

Bu hesaplamalara saygı duyduklarını belirten Gökalp, ‘‘Ancak bu hesapların en sıhhatlisinin bakanlık yetkilileri tarafından yapılanfiyat olduğunu söylüyorum’’ dedi.

Gökalp, taban fiyatın bakanlar kurulunda belirlendiğini ve bakanlık olarak kendilerinin bu konuda hazırlıklarını yaparak tekliflerini Bakanlar Kurulu'na götüreceklerini söyledi.

‘‘Bakanlar Kurulu'na tarla maliyetlerini hesap ederek ve bunun üzerine belirli pay koyarak fiyat isteyeceğim’’ diyen Gökalp, şunları kaydetti:

‘‘İnşallah uzlaşarak çıkarız. Yakında fiyatları açıklayacağız. Hükümet olarak IMF'ye bir niyet mektubu verildi. Biz bunun arkasındayız. Taban fiyatı açıklarken IMF'ye verdiğimiz mektubu delmeyeceğiz. Bunun tedbirini bir yıl önceden aldık. Dersimi çalışarak geliyorum. Ancak şu bilinmelidir ki, buğday üreticisinin alnının terinin karşılığı muhakkak verilecektir.’’

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı