GeriEkonomi Bu yıl en az 5 kömür madeni ihale edilecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu yıl en az 5 kömür madeni ihale edilecek

Bu yıl en az 5 kömür madeni ihale edilecek

Enerji Bakanlığı bu yıl en az beş kömür ve linyit madenini, ruhsat devri suretiyle işletme hakkının verilmesi yöntemini kullanarak ihale etmeyi amaçlıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli, Temiz Kömür Teknolojileri zirvesinde Reuters'ın sorularını yanıtlarken, bu yöntemi kullanarak yapılacak ilk ihalenin Armutçuk Alacaağzı kömür madeni olduğunu ifade etti.

Benli'nin verdiği bilgiye göre 15-20 milyon ton rezerve sahip Armutçuk madeni Haziran ayının ilk haftasında ihaleye çıkacak.

Benli, "Bu ilk örnek olacak. Bunun ardından 136 milyon ton rezervi olan bir saha yatırıma açılacak... Bu sene en az beş sahayı ihale etmeyi amaçlıyoruz" dedi.

Armutçuk'un ardından ihaleye çıkacak ikinci sahanın şu anda Soma Kömür İşletmeleri AŞ ile sözleşme altında olduğunu kaydeden Benli, ancak bu sözleşmenin tasfiye ederek sahanın ruhsat devri yöntemiyle ihale edileceğini belirtti.

Benli bu yıl ihale edilecek sahalardan üçünün Türkiye Kömür İşletmeleri'ne (TKİ) ait kullanılmayan sahalar olacağını belirtti.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle