GeriEkonomi Bu tasarıyla Bilgin’e görev tekrarı kapanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu tasarıyla Bilgin’e görev tekrarı kapanıyor

Bankalar anunu’nda değişikliği öngören ‘Finansal Hizmetler Kanun Tasarısı Taslağı’, finansal piyasalarda güven ve istikranın sağlanması, kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasıyla tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunmasına dönük önemli değişiklikler içeriyor.

Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan ve adının ‘Bankalar Yasası’ olarak değiştirilmesi öngörülen taslağa göre, BDDK Başkanı ve üyeleri, görev süresi dolmadan ayrılanların yerine atandıkları takdirde bu kişilerin süresini tamamlayacak. Bu şekilde atananlardan, 2 yıl veya daha az süreyle görev yapanlar bir defalığına tekrar atanabilecek. Bu durumda, mevcut BDDK Başkanı 2.5 yıllık görev süresi dikkate alındığında tekrar başkanlığa seçilemeyecek.

DENETİM EKİBİ:

Taslağın ‘Yerinde Denetim ve Gözetim’ maddesine göre, Başkan, yapılacak yerinde denetimde, bankalar yeminli murakıp ve yardımcıları, bankacılık uzman ve yardımcıları, bilişim uzmanı ve yardımcıları, hukuk uzmanı ve yardımcıları dahil Kurumun uygun görülen mesleki personelinden oluşan bir denetim ekibi görevlendirecek. Kurumun yerinde denetim yapmaya yetkili meslek personeli Ankara’da Asliye Ticaret Mahkemesi’nde yemin etmedikçe yerinde denetim yapamayacaklar. Yerinde denetim yapan kurumun meslek personeli, denetim konularıyla ilişkili olarak bu maddede belirtilen tüm yetkilere haiz olacak.

SAYIŞTAY DEVREDE:

Kurumda (BDDK) hukuka uygunluk denetimi, mali denetim ve performans denetimi yapılacak. Kurumun iç denetimi başkan, dış denetimi ise Sayıştay tarafından yapılacak. Kurumun yıllık hesapları büyük uluslararası finansal kurumları ve diğer denetim kurumlarının denetlenmesinde tecrübe sahibi bir bağımsız denetim şirketince de denetlenecek ve bağımsız denetim raporu faaliyet raporu içinde derece edilerek yayımlanacak. Yıllık faaliyet raporu, Sayıştay’ın mali denetim raporu ile ülke ekonomisi ve kamu düzeni açısından sakıncalı görüldüğü için yayınlanmayan denetleyici nitelikteki kararları dışındaki Kurul kararları ve ikincil düzenlemeler, işlemler, araştırma ve soruşturmalar her yılın Mayıs ayı sonunda Kurum’un internet sayfasında ve resmi bültenleriyle kamuoyunun bilgisine sunulacak.

5 OYLA EL KOYMA:

Bir bankayla ilgili olarak sermaye yeterlilik oranının yüzde 2’nin altına düşmesi ve hallerinden bir veya birkaçının varlığı durumunda Kurul, en az beş üyesinin aynı yöndeki oyuyla alınan kararla bankanın temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimini, bu kanunun ilgili hükümleri çerçevesinde zararın mevcut ortakların sermayesinden indirilmesi kaydıyla, kısmen veya tamamen devri, satışı veya birleştirilmesi amacıyla Fon’a devretmeye ya da bankanın faaliyet iznini kaldırmaya yetkili olacak.

Karta yılda 30 milyon dolar komisyon ödüyoruz

PETROL Ürünleri İşverenler Sendikası’nın (PÜİS) Başkanı Muhsin Alkan, akaryakıt sektöründe kredi kartlarına yılda 30 milyon dolar ödendiğini belirterek, ‘Kredi kartları akaryakıtçılar için yıkım. Kredi kartı komisyonundan kurtulmak için pos makinesinin fişini çekmekten başka çaremiz yok’ dedi. Alkan, Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası’nın (TABGİS) düzenlediği ‘Akaryakıt Bayilerinin Petrol Yasası ve Rekabet Yasası Açısından Mükellefiyet ve Sorumlulukları’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Petrol Yasası’nın petrol piyasasının disipline edilmesi ve kaçak akaryakıt satışlarını önlemek için çıkarılmasının zorunlu hale geldiğini hatırlattı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle