GeriEkonomi Bu sefer terzi halk olsun artık anayasa dar gelmesin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu sefer terzi halk olsun artık anayasa dar gelmesin

Bu sefer terzi halk olsun artık anayasa dar gelmesin
refid:19634566 ilişkili resim dosyası

TOBB’un öncülük ettiği Anayasa Platformu’nun “Türkiye Konuşuyor” toplantılarının pilot uygulamasına katılan Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu, “Dar gelen elbiseyi hep beraber değiştirmeliyiz ama bu sefer terzi halkın kendisi olmalıdır. Anayasa uzmanlarının mutabakatı değil, toplumun mutabakatı mutlaka bu anayasaya yansımalıdır” dedi.

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Anayasa Platformu’nun “Türkiye Konuşuyor” toplantılarının pilot uygulamasında yaptığı konuşmada, “Dar gelen elbiseyi hep beraber değiştirmeliyiz ama bu sefer terzi halkın kendisi olmalıdır. Anayasa uzmanlarının mutabakatı değil, toplumun mutabakatı mutlaka bu anayasaya yansımalıdır” dedi.
Anayasa bireyi esas almalı
Milletin, ülkesi için büyük idealleri olduğunu ve bu ideallerin mevcut kalıba sığmadığını, Türkiye’nin hedefleriyle, mevcut alt yapının uyuşmadığını vurgulayan Rifat Hisarcıklıoğlu, iktisadi, sosyal, siyasi dönüşüm sürecinin artık yeni bir anayasa ile taçlandırılmasına ihtiyaç olduğunu belirtti. Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: “Yeni anayasanın bireyi esas alan, her türlü ayrımcılığı dışlayan eşitlik idealini toplumsal hayatın her alanında gerçekleştirmeye çalışan, bireylere evrensel standartlara uygun olarak temel hak ve özgürlüklerden yararlanma imkanı tanıyan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti anlayışını muhafaza eden bir anayasa olması gerektiğine inanıyoruz.”
Katılımcı anayasa yapılacak
Yeni anayasanın katılımcı bir tartışma süreciyle yapılması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, anayasa tartışma sürecinin Türkiye’nin meselelerinin konuşulacağı hür bir tartışma platformuna dönüştürülmesine ihtiyaç olduğunu söyledi. TOBB’un yeni anayasaya ilişkin çalışmalarını 2007 yılında başlattığını ve bu sürecin artan katılımlarla bugüne geldiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: “Cumhuriyet tarihinde ilk kez katılımcı bir anayasayı hep beraber yapacağız. Bunu kapalı kapılar ardından uzmanların isteklerine göre değil hep birlikte yapmalıyız. Burada bulunan herkesin çorbada tuzu bulunacak. Türkiye’de müzakereci demokrasinin ilk uygulamasını aslında gerçekleştireceğiz. Bu aslında  demokrasimize neredeyse sınıf atlatmaya eşdeğer. Bu süreçte Türkiye konuşacak, halkın anayasası da böyle doğacak inşallah.”
300 gönüllü seçildi
Gönderdikleri 60 binin üzerinde yazılı ve sesli mesaja cevap veren kişiler arasındaki 300 anayasa gönüllüsünün toplantıya katıldığını ifade eden  Hisarcıklıoğlu, yaş ortalaması 41 olan katılımcıların yüzde 68’ini erkek, yüzde 32’sini ise kadınların oluşturduğunu aktardı. Katılımcılar hakkında genel bilgiler veren Hisarcıklıoğlu, farklı kesimlerin temsilcileriyle gerçekleştirilen toplantıların süreceğini ve elde edilen sonuçların derlenerek TBMM Başkanlığına teslim edileceğini anlattı.
Görüşler ortaya koyuluyor
Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi AK Parti Milletvekili Ahmet İyimaya, halkın iradesini yansıtan geniş katılımcı bir anayasa yapılması fırsatının yakalandığını ve hayata geçirileceğine inandığını söyledi. İyimaya, “Bu anayasanın hücresi birey, ruhu millet, rayihası toplum, hizmetçisi devlet olmalıdır” dedi. Komisyon üyesi CHP Milletvekili Atilla Kart komisyonunun toplumun tüm kesimleri ile irtibat içinde olduğunu ve işlevi nedeniyle büyük önem taşıdığını belirterek, Anayasa Platformu gibi oluşumların da görüşlerin ortaya konulması açısından gerekli olduğunu kaydetti. Komisyon üyesi MHP milletvekili Oktay Öztürk ise toplumun bütün katmanlarının fikirleriyle oluşan bir anayasa yapılmasına çalıştıklarını söyledi. Öztürk, “Bu milletin birliğinin, beraberliğinin, ezelden bugüne geldiği kadar ebediyeti kadar devam
etmesi bizim tek kırmızı çizgimiz budur. Hiçbir ferdinin dışarda kalmadığı, hiçbir zerresine kimsenin göz dikemediği bir Türkiye’ye bizi götürecek bir anayasa istiyoruz” diye konuştu.

30 yılda 17 defa anayasa değiştirildi, bu yolculuğu 2012’de bitirmek istiyoruz

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, anayasanın toplumun, milletin, devletinden beklentileri anlamına geldiğini belirterek, şöyle konuştu: “Hepimizin kabul ettiği bir şey var o da şudur: 30 yıldır yürürlükte bulunan bu anayasanın değiştirilmesi gerektiği, yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğu pek çok defa toplumun her kesiminden vurgulanmıştır. Siyaset kurumu bu talebi maalesef bugüne kadar şu veya bu sebeplerle gerçekleştiremedi. Ancak kısmi değişiklerle vaziyeti kurtarmaya çalıştı. Bu anayasanın milletimize, toplumumuza dar geldiği ortada. Bunun en somut örneği, 30 yıllık süre içinde 17 defa değiştirilmiş olmasıdır. İnşallah bu yolu, yolculuğu 2012’nin sonunda olumlu bir şekilde sonlandırmayı hedefliyoruz. Yeni anayasayla 2012’yi taçlandırmamız gerekiyor.”

‘Bu Meclis yapamaz’ dedirtip birilerini memnun etmeyelim

ANAYASA değişikliği sürecinde, desteğe ihtiyaçları olduğunu ifade eden Cemil Çiçek, şu açıklamayı yaptı: “Bir anayasa yapıldıktan sonra tekrar başa dönüp, bir 30 sene daha anayasal konuları tartışmak istemiyoruz. Onun için kim ne söyleyecekse bugün söylemeli, bugünlerde söylemeli ve bu işi bu sene bitirmeliyiz. Aksi taktirde ‘bu anayasayı bu siyaset kurumu değiştiremez, bu Meclis anayasa yapamaz’ tarzında demokrasiye yeteri kadar inanamayan, Meclis’e yeteri kadar güvenemeyen kesimleri memnun etmemek adına bu işi mutlaka bu dönem başarmak durumundayız. Onun için bu toplantı bizim açımızdan gerçekten çok faydalı olduğuna inandığımız bir toplantı olacak. Bu organizasyonu yapanlar Türkiye’nin aşağı yukarı 40-45 milyonu ile doğrudan muhatap olan kesimdir. Bu önem arz ediyor.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle