GeriEkonomi Esnafa 50 bin TL faizsiz kredi ne zaman ödenecek? Kredi şartları nasıl olacak?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Esnafa 50 bin TL faizsiz kredi ne zaman ödenecek? Kredi şartları nasıl olacak?

Esnafa 50 bin TL faizsiz kredi ne zaman ödenecek? Kredi şartları nasıl olacak?

Esnafa 50 bin TL faizsiz kredi şartları için beklentide bulunan işletme sahipleri, KOSGEB tarafından 2017 yılında verilmesi planlanan 50 bin TL faizsiz kredi için detayları araştırmaya başladı. Esnafın üzerindeki buhranı ortadan kaldırmak için geçtiğimiz yıl sonu yapılan KOSGEB 50 bin TL faizsiz kredi ödemesi, 2017 yılında da devam edecek. Peki esnafa 50 bin TL faizsiz kredi ne zaman başlayacak? İşte, faizsiz krediden faydalanmak isteyen adayların merakla araştırdığı konunun resmi detayları

Esnafa 50 bin TL faizsiz kredi desteği için Başbakan Binali Yıldırım müjdeli haberi verdi. Geçtiğimiz ay esnaflardan başvuruları alınan ve 15 bin kişilik kontenjanı olmasına rağmen 250 bine yakın esnafın müracaat ettiği 50 bin TL faizsiz kredi imkanının 2017 yılında da süreceği, Başbakan Yıldırım tarafından dile getirildi. Peki esnafa 50 bin TL faizsiz kredi şartları nasıl olacak? İşte KOSGEB tarafından verileceği düşünülen faizsiz kredi için detaylı bilgiler 

Başbakan Binali Yıldırım, esnafa üç yıl vadeli 50 bin TL’ye kadar sağlanacak kredide 15 bin sınırına karşın 250 bin kişinin başvuru yaptığını belirterek; şartları elverenleri bu kredi imkanından yararlandıracaklarını söyledi. 

Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde esnaf örgütleri temsilcilerini kabulünde esnaf sayısı artırılırken ilave kaynağın nasıl karşılanacağıyla ilgili “Esnafa kredi için gerekirse diğer harcamalarımızdan kısıp buraya kaynak aktaracağız” dedi.

Yıldırım, zor durumdaki esnafı işsizlik fonu benzeri bir fondan yararlandırmayı düzenleyen Ahilik Fonu’nun ayrıntılarını da şöyle anlattı: “Ahilik Fonu’nda devlet 18 lira, esnaf 35 lira koyuyor. 720 gün boyunca bu fona ödeme yapan esnaf işini kaybettiğinde 180 gün yararlanıyor. Bu fondan yararlanmak isteyen esnafın en az iki yıl prim ödemesi gerekiyor. Ahilik Fonu’ndan alınacak paranın tavanı aylık 1.422 liraya kadar ulaşıyor.”

Yıldırım, konuşmasında şunları kaydetti: 

"Sizin, bütün esnaf camiasının konuştuğu bir şey vardı; eğer emekli olur dükkan açarsanız yüzde 15 prim ödüyordunuz, bu bir cezalandırma gibiydi, bunu kaldırdık. Sessiz sedasız, çok da reklamını yapmadık. Çok önce kaldırmamız gerekirdi, geç de olsa kaldırdık. Kredi kullanan kooperatif sayısını 402'den 894'e çıkarmışız, iki katına çıkarmışız. Kredi kullanan esnaf sanatkar sayısı 63 binden 430 bine çıkmış. Esnaf ve sanatkarları destek sistemini hayata geçirdik. Şimdi bir milyonun üzerinde esnafa, 60 milyar lira bugüne kadar kredi kullandırmışız. Eskiden bu rakam 2 milyar bile yoktu. Bunun da yarı faizini devlet olarak biz karşılıyoruz. Esnafa bir yıl ödemesiz, 3 yıllık Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız bir destek veriyor. Bunun için bir kaynağı var, 2016 yılı için 15 bin esnafımız bu imkandan yararlanacak. Ancak, müracaata bakıyoruz 250 bine dayanmış. Tabii ne yapmamız lazım. Vatandaş şunu bilmez, ya kardeşim ben 15 bin kişiye verecektim, niye bu kadar müracaat ettiniz diyemeyiz. Bunun kullandırma şartları var, o şartları sağlayan kim olursa olsun bunu vereceğiz. Böyle bir sınırlama olmaz. Şartlara bakacağız, tutturan kim varsa vereceğiz. 15 bin kişinin üzerine bu kaynak çıkacak. Gerekirse başka taraftan alacağız ve buraya aktaracağız. Vatandaşımızın mağdur olmaması için gereken neyse yapacağız. Bu hepsi incelenecek, bakılacak. Başka imkandan faydalanmıyorsa bütün bunlar gözden geçirilecek ve esnafımızın bu konudaki beklentisi karşılanmış olacak."

Genç girişimciler, kadınlara verilen desteklere işaret eden Yıldırım, "Sıfır faizli kredi uygulama kapsamında bugüne kadar 48 bin 355 esnafa 1,5 milyar lira dağıtmışız. Esnaf ve sanatkarlarımızın kamu kurumlarına, meslek kuruluşlarına olan borçlarında ödeme kolaylığı getirdik" dedi.

Terör olayları nedeniyle iş yeri zarar gören esnaf ve sanatkarların banka borçlarının faizsiz olarak ertelendiğini hatırlatan Yıldırım, bu yılı kapsayacak şekilde gerekli tedbirlerin alındığını belirtti. Yıldırım, KOBİ'lere ilk yıl ödemesiz, 3 yıl vadeli 50 bin TL'lik faizsiz kredi uygulamasının 2017 yılında da sürdürüleceğini söyledi.

SUR'DA ZARAR GÖREN ESNAFA, 50 BİN LİRALIK SIFIR FAZİLİ KREDİ

Esnaf ve sanatkarların kredi faizlerinin yapılandırıldığını ve bundan 24 binin üzerinde esnafın yararlandığını ve 253 milyon liralık bir borcun yapılandırıldığını anlatan Yıldırım, "Böylece 152 milyonluk kısmı yapılandırmanın affa girdi ve tahsil edilmekten vazgeçildi. Sur'da terör olayları nedeniyle zarar gören esnafa 50 bin liralık sıfır faizli kredi veriliyor. Hem bankalarını vereceği krediler hem devletin vereceği destekler, düşük faizli destekler bütün bunların sağlıklı çalışması için esnafın sicilinin düzgün olması lazım. Sicili bozulmuş olan esnafa sicil affı getiriyoruz. Sicili bozulmuş, verdiğimiz kredilere erişme imkanı zorlaşanlar için bir kolaylık. Bu hafta bu sicil affı düzenlemesi Mecliste görüşülecek, en kısa zamanda da yürürlüğe girmiş olacak" diye konuştu.

ŞARTLAR NASIL OLACAK?

Esnafa 50 bin TL faizsiz kredi şartlarının, geçtiğimiz dönemde kriterler arasında yer alan şartlara benzerlik taşıması bekleniyor. 250 bin işletme başvurusunun olduğu ve 15 bin kişinin kredi almaya hak kazandığı KOSGEB kredisinde, bankalardan kredi alma konusunda yaşanan sorunlara çözüm getirilip getirilmeyi merak ediliyor. 

KREDİ NE ZAMAN VERİLECEK?

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Başbakanımız Binali Yıldırım’ın müracaat edip şartları tutan her esnafa 2017 yılında 50 bin liralık kredinin yeniden verileceğine ilişkin açıklaması esnafımızı ve piyasaları rahatlattı” dedi. 

“2017 yılın ilk 3 ayında kredi verilmeli”
2017 yılında kredi için KOSGEB veri tabanına kayıt yaptıran ve şartları yerine getiren tüm esnaf ve sanatkarlara bu kredinin verilmesi ile piyasaların nefes alacağını ve ekonomide bir rahatlama olacağını ifade eden Palandöken, “230 bine yakın kişiye yeniden şartların uyması halinde yeni kredi verilecek. Bu soğukta kuyruklarda bekleyen bu insanların emekleri boşa gitmemiş olacak. 50 bin liralık krediden faydalanmak için müracaat eden tüm esnafımıza şans verilmesi ekonomiyi ve piyasaları canlandıracak. Esnaf ve sanatkârımız krediyi büyük bir sevinçle karşıladı. Şimdi isteğimiz bu kredinin yılın ilk 3 ayı içerisinde esnafımıza verilmesi. Bu büyük önem taşıyor” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle