GeriEkonomi Bu program tek seçenek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu program tek seçenek

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Türkiye'nin Avrupa Birliği Ulusal Programı'nın 4 ay önce kabul edildiğini ancak ekonomik kriz sebebiyle önceliğin ekonomik reformlara kaydığını söyledi.

Mesut Yılmaz ‘‘Esas amaç ekonomimizi kendi kuralları içinde çalışacak bir yapıya kavuşturmak. Bu yolda Kopenhag ekonomik kriterlere uygun bir yapılanma süratle gerçekleşiyor. Bu da ulusal programı tamamlayacı bir süreç’’ dedi.

Bazı çevrelerin uygulanmakta olan ekonomik programı eleştirdiğini belirten Yılmaz şöyle konuştu:

‘‘Uygulanan ekonomik program doğru ve tek seçenektir. Bu program eleştirildi. Ama alternatif program önerisi hiç çıkmadı. Bu işi IMF ve Dünya Bankası ile birlikte yapıyoruz. Ancak onlar destek vermeseydi de bu ekonomikprogram yine tek yol idir ve uygulamak zorundaydık.’’

Yılmaz, Avrupa Birliği tam üyelik süreci ve bu konuda sorumlulğu altındaki çalışmaları da anlattığı konuşmasında Türkiye'nin kaderinde çok önemli bir kilometre taşına geldiğini vurguladı. Yılmaz, ‘‘Bireylerin olduğu gibi ülkelerin de kaderlerini belirleyen kilometre taşları bulunur. Türkiye bugün böyle bir noktadır’’ dedi. Yılmaz Turgut Özal'ın AB'ye tam üyelik amacı için ‘‘uzun ince yol’’ dediğini hatırlaratak, 2001 yılının, tabiri caizse bu perspektifin haritasının çizildiği bir yıl olduğunu kaydetti. Bu süreci desteklemek için Katılım Ortaklığı Belgesi'nin sunulduğunu, 19 Mart 2001 tarihinde Ulusal Program'ın kabul edildiğini belirten Yılmaz, Ulusal Program'ın siyasi, ekonomik, idari planda kapsamlı bir dönüşüm projesi olduğunu, eksik görülebilecek bazı unsurlarına rağmen, Türkiye'nin kendisini AB ve çağdaş uygarlık normlarına göre yeniden yapılandırma taahhüdü olduğunu söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle